fot. Tomasz Strąg

Jasna Góra: „Ora et labora” na spotkaniu duszpasterzy ludzi prac

„Praca służy zdobywaniu nieba” – przypominają o tym zgromadzeni na Jasnej Górze duszpasterze ludzi pracy. Księża ci uczestniczą w swych dorocznych rekolekcjach, polecając Królowej Polski nade wszystko sprawy naszej Ojczyzny.

Kapelani podkreślają aktualność średniowiecznej dewizy „ora et labora”, czyli „módl się i pracuj”. Ks. Tadeusz Chajewski zauważa, że dziś bardzo potrzeba nam przypomnienia, iż praca nie służy tylko zarabianiu pieniędzy.

„Bóg nas stworzył po to, byśmy Go czcili przez modlitwę i pracę. To gdzieś zanikło, że moja praca jest dla Boga. Druga rzecz, to praca musi być z miłością do ludzi, żeby nie tylko myślało się o pieniądzach czy słyszało słowa, że ten pracodawca jest zły. Nasza wiara powinna być w codziennych czynach, a jednym z tych czynów jest właśnie praca” – powiedział ks. Chajewski.

Duszpasterze podkreślają, że wielkie znaczenie ma także dzielenie się owocami pracy i samą pracą, dlatego konieczna jest solidarność Ludzi Pracy, zwłaszcza starszych, którzy czasem mogą ustąpić miejsca młodszym.

Rekolekcje prowadzi bp Jacek Kiciński, członek Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa. Ich tematyka nawiązuje do hasła roku „Idźcie i głoście”. „Najlepiej wypełniał to błogosławiony duszpasterz Ludzi Pracy  ks. Jerzy Popiełuszko, którego osoba towarzyszy nam podczas tego spotkania” – powiedział rekolekcjonista.

Radio Watykańskie/RIRM

 

drukuj