fot. twitter.com/JasnaGoraNews

96. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę – z udziałem prezydenta

W intencji całego środowiska medycznego, a także o zatrzymanie pandemii koronawirusa, modlili się w niedzielę na Jasnej Górze uczestnicy 96. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Zdrowia, wśród których był prezydent Andrzej Duda, dokładnie pięć lat temu wybrany na ten urząd.

Obecność prezydenta – jak mówił były przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra OSPPE – „jest wymownym znakiem wdzięczności całej naszej ojczyzny wobec posługujących nam służb medycznych”. Prezydent przekazał klasztorowi wotum dziękczynne.

„W tym roku lekarze, pielęgniarki i wszystkie służby medyczne szczególnie potrzebują naszej modlitwy. Zaistniała sytuacja związana z epidemią jest dla nich ogromnym wyzwaniem, bo ich praca, ich powołanie, wymaga ogromnego hartu ducha i oddania w służbie człowiekowi” – podkreślił o. Marian Waligóra OSPPE.

Ze względu na ograniczenia związane z epidemią, w tegorocznej pielgrzymce uczestniczyła jedynie reprezentacja środowiska medycznego, a pozostali wierni łączyli się z pielgrzymami duchowo, korzystając z transmisji telewizyjnej i internetowej. Zwieńczeniem uroczystości był akt zawierzenia środowiska służby zdrowia Matce Bożej.

„Przynosimy nasze marzenia o lepszej organizacji systemu opieki zdrowotnej w naszej ojczyźnie; składamy u twych stóp ambicje i dążenia, by stawać się kompetentnymi i godnymi szacunku specjalistami. Spraw, byśmy wytrwali na straży życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci” – deklarowali medycy w akcie zawierzenia, powierzając także opiece Maryi „wszystkich, którzy stoją na pierwszej linii frontu walki z epidemią koronawirusa w naszej ojczyźnie”.

Mszy świętej, będącej kulminacyjnym punktem pielgrzymki, przewodniczył ks. bp Tadeusz Lityński, a homilię wygłosił przewodniczący zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia ks. bp Romuald Kamiński, który podziękował całemu środowisku ochrony zdrowia za jego służbę.

„Polska służbo zdrowia – dziękujemy wam z głębi serca za waszą codzienność, trwajcie z ufnością przy chorych; my obiecujemy trwać przy was na modlitwie przed Panem i z Maryją” – mówił ksiądz biskup. Podkreślił, że w czasie pandemii koronawirusa i w innych sytuacjach pracownicy służby zdrowia „pięknie i odpowiedzialnie stanęli przy chorych”.

„Naprawdę z potrzeby serca wypowiadam słowa powitania, wdzięczności i jedności wobec służby zdrowia” – powiedział duchowny. Swoje słowa skierował do lekarzy, pielęgniarek, pracowników Ministerstwa Zdrowia i podległych mu jednostek, a także do położnych, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów, rehabilitantów, ratowników medycznych, psychologów klinicznych, księży kapelanów, szafarzy komunii św., wolontariuszy, studentów uczelni medycznych, młodzieży oraz świeckich różnych zawodów, których serca zostały „w tym nadzwyczajnym czasie pobudzone do świadczenia pomocy”.

„Bardzo chciałbym w tym miejscu podziękować tym wszystkim, którzy na apel władz sanitarnych i dyrekcji wielu szpitali pospieszyli z naprawdę samarytańską, przepiękną pomocą. Ta pomoc była świadczona na różny sposób. Spraw Panie, by ludzka życzliwość dodawała im zachęty do dalszej służby” – mówił w homilii ks. bp Romuald Kamiński.

Odnosząc się do przekonania, że świat po pandemii nie będzie taki sam, duchowny wyraził nadzieję, że świat zmieni się na lepsze, a poziom moralny społeczeństwa wzrośnie.

„Dzisiaj, kiedy przychodzi nam mocować się z tymi wszystkimi niedogodnościami, znacznie łatwiej byłoby, gdybyśmy mieli do czynienia właśnie ze społeczeństwem na bardzo wysokim poziomie moralnym” – ocenił.

„Potrzeba nam jak najrychlej powrócić do takiego porządku naszego życia, który wzrasta na wierze w Boga” – podkreślił ksiądz biskup. Wezwał do codziennego dawania świadectwa wiary, „szczególnie jakością moralną życia”. Zaakcentował wartość rodziny oraz szanowania godności człowieka. Jak mówił, doświadczenie pandemii dotyka nie tylko zdrowia cielesnego, ale – nie mniej boleśnie – również sfery relacji międzyludzkich, a także gospodarki i polityki.

Wśród uczestników jasnogórskiego spotkania byli m.in. prezydencki minister Adam Kwiatkowski, wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski oraz główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. W Mszy św. uczestniczyły też delegacje poszczególnych grup zawodowych środowiska medycznego i służb sanitarnych, m.in. przedstawiciele pielęgniarskich i lekarskich związków zawodowych.

PAP/TV Trwam News

drukuj