fot. twitter.com/JasnaGoraNews

25. Pielgrzymka Związku Harcerstwa Polskiego na Jasną Górę

Harcerze skupieni w Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP) po raz 25. pielgrzymowali w niedzielę na Jasną Górę. Z powodu pandemii koronawirusa do sanktuarium osobiście przybyła jedynie niewielka harcerska reprezentacja, a najważniejsze pielgrzymkowe wydarzenia były transmitowane w internecie.

W przesłaniu skierowanym do uczestników spotkania biskup polowy Wojska Polskiego ks. bp Józef Guzdek ocenił, że epidemia koronawiusa zmieniła nasze życie w każdym wymiarze, także duchowym.

„Dlatego tegoroczna pielgrzymka odbywa się za pośrednictwem internetu. Jest to pewnego rodzaju znak czasu, wyrażający wielką pokorę wobec zagrożenia i umiejętność pokonywania tego rodzaju wyzwań” – napisał ksiądz biskup, który jest także delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa harcerzy.

Biskup polowy zaznaczył, że harcerskie przyrzeczenie i prawo są zakorzenione w Dekalogu i Ewangelii.

„Dziękuję wam za cichą i skuteczną posługę wobec ludzi starszych, samotnych czy zagrożonych w trudnej sytuacji pandemii. Harcerskie zasady pracy nad sobą, braterstwa i służby jeszcze raz potwierdzają swoją aktualność” – podkreślił duchowny.

Tegoroczna pielgrzymka, której mottem były słowa „Ja jestem z wami”, była także formą dziękczynienia za „wielkich nauczycieli patriotyzmu” – św. Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Harcerze modlili się m.in. w intencji pogłębiania ducha solidarności, służby i miłości ojczyzny.

W homilii naczelny kapelan ZHP ks. hm. Wojciech Jurkowski nawiązał do obecnych realiów, zdeterminowanych przez pandemię koronawirusa.

„W pewnym momencie do naszej drogi dołączył nieproszony gość o imieniu koronawirus – kosmopolita nieznający granic. On zamknął nas w domu, on zmusił nas, byśmy przeprosili się z internetem, portalami społecznościowymi, komórkami i komputerami; on wymógł na nas, byśmy pracowali, uczyli się, a nawet pielgrzymowali online” – powiedział duchowny, odnosząc się m.in. do zdalnego uczestnictwa w Mszach świętych.

„Szybko przekonaliśmy się, że Msza św. nie jest spektaklem telewizyjnym; że Msza św. sprawowana nawet w pustym kościele jest najświętszą ofiarą, a nie teatrzykiem kapłańskiego aktora. Udział online w eucharystii wymaga od nas więcej skupienia, więcej uwagi, wyłączenia się w domu od troski o gotujący się rosół, a swoją przestrzeń życiową udostępnić trzeba sacrum” – tłumaczył harcerski kapelan.

Jak mówił, świadomość jedności na modlitwie od początku pandemii daje wsparcie duchowe i buduje wspólnotę w ciężkich chwilach, a wychowanie duchowe i religijne „uruchamia w nas pokłady wartości, których używamy na co dzień jako narzędzi do komunikacji z człowiekiem, do pomocy i wspomagania tych, którzy tego potrzebują ze względu na okoliczności”.

„Mając na uwadze harcerskie zawołanie +Czuwaj!+ pozostajemy uważni na siebie i drugiego człowieka. Staramy się być empatyczni, ostrożni i wyrozumiali, zachowując spokój i harcerską pogodę ducha. Harcerz jest pożyteczny i niesie chętnie pomoc bliźnim. Widząc potrzeby, pełnoletni harcerze instruktorzy pełnią służbę podczas pandemii, podejmując lokalnie działania, pomagają drugiemu człowiekowi” – powiedział ks. hm. Wojciech Jurkowski.

„Służba, czyli czynna pozytywna postawa wobec świata i drugiego człowieka, jest bowiem podstawowym elementem harcerskiego wychowania. Dlatego będziemy ją pełnić tak długo, jak będzie to potrzebne” – zadeklarował naczelny kapelan ZHP.

Związek Harcerstwa Polskiego jest ogólnopolskim, otwartym stowarzyszeniem należącym do światowego ruchu skautowego. Jego przedstawiciele wskazują, że liczący ponad 110 tys. członków związek jest nie tylko największą w Polsce organizacją wychowawczą dla dzieci i młodzieży, ale przede wszystkim ruchem społecznym kształtującym postawy i charaktery.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl