PAP/Albert Zawada

Prezydent RP: Medycy wojskowi od trzech lat stają na pierwszej linii frontu

Wybuch pandemii, zmagania z kolejnymi falami i mutacjami SARS-Cov-2, leczenie rannych w walce Ukrainy przeciw rosyjskiej agresji. Medycy wojskowi od trzech lat stają na pierwszej linii frontu – powiedział prezydent Andrzej Duda na inauguracji roku akademickiego w Wojskowym Instytucie Medycznym.

 

Prezydent RP podkreślił podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie, że Wojskowy Instytut Medyczny to wyjątkowe miejsce, w którym kształcą się kadry medyczne i rozwija system bezpieczeństwa zdrowotnego państwa. Podziękował władzom i pracownikom Instytutu, który odnowił Wojskową Służbę Zdrowia w Polsce.

„Spotykamy się w szczególnym czasie. Już trzeci rok z rzędu konfrontują się państwo z bezprecedensowymi wyzwaniami. Najpierw w 2020 roku był wybuch pandemii COVID-19, potem w 2021 roku zmagania z kolejnymi falami i mutacjami SARS-Cov-2, wreszcie od 24 lutego 2022 roku, to już wyzwanie typowo wojenne – leczenie weteranów i rannych w walce Ukrainy przeciw rosyjskiej agresji” – zaznaczył Andrzej Duda.

Zauważył, że medycy wojskowi od trzech lat „bez wytchnienia stają – śmiało można powiedzieć – na pierwszej linii frontu”.

„Każdego dnia znajdują się państwo w awangardzie ochrony przed zagrożeniami. To Wojskowy Instytut Medyczny jako pierwszy zrealizował misje rozpoznawcze Covid i w maju 2020 roku, powstały pierwsze projekty szpitali tymczasowych” – dodał.

Jego zdaniem „doświadczenia zgromadzone przez ostatnie dekady i lata sprawiły, że stoimy dzisiaj u progu zmian w strukturze Wojska Polskiego. Naszym obowiązkiem jest przez najbliższe lata je zrealizować”.

„Obserwując przebieg wojny na Ukrainie nikt nie ma wątpliwości, jak ogromną wagę ma system wojskowej ochrony zdrowia dla skuteczności działań na polu walki oraz ochrony ludności cywilnej” – wskazał prezydent RP.

Przypomniał, że Mariusz Błaszczak, wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, powołał 1 września 2022 roku w Ministerstwie Obrony Narodowej Zespół do spraw wypracowania rozwiązań organizacyjnych w obszarze zabezpieczenia medycznego przygotowujących siły zbrojne RP do przeciwdziałania skutkom sytuacji kryzysowych.

„Mam nadzieję, że Zespół w efekcie swoich prac, nie tylko doprowadzi do stworzenia systemu, który będzie w stanie skutecznie odpowiedzieć na wszystkie potencjalne przyszłe wyzwania. Powtarzam: potencjalne, bo mam nadzieję, że Polska bezpośrednio z wyzwaniem wojennym nigdy się nie zmierzy. Przede wszystkim mam nadzieję, że w wyniku prac Zespołu powstanie nowy rodzaj wojsk – wojska medyczne w strukturze Polskich Sił Zbrojnych” – zaapelował Andrzej Duda.

Zadaniem zespołu jest przygotować rekomendacji dla reorganizacji systemu zabezpieczenia państwa polskiego na czas wojny i sytuacji kryzysowych w obszarze wojska.

„Nowy system ma być kompatybilny z istniejącymi na przykład Systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Zespół ma wypracować nową koncepcję organizacji wojskowej ochrony zdrowia, a być może wzorem niektórych armii Sojuszu Północnoatlancyckiego nowy rodzaj Sił Zbrojnych, czyli Wojska Medyczne – być może tak je nazwiemy” – stwierdził.

Prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, generał broni, zaznaczył, że „fundamentem rozwoju Wojskowej Służby Zdrowia jest skuteczne wykorzystanie dotychczasowych osiągnięć i doświadczeń w tworzeniu nowej wiedzy, rozwoju innowacji odpowiadających potrzebom Sił Zbrojnych i podtrzymujących status lidera na rynku badań oraz usług medycznych”.

Jego zdaniem, kierunki rozwoju medycyny wojskowej wyznaczają obszary wiedzy takie jak: chirurgia, ortopedia, traumatologia, medycyna podwodna, hiperbaryczna, intensywna terapia, choroby wewnętrzne, epidemiologia i choroby zakaźne.

„Stanowią one oś budowy kwalifikacji i umiejętności definiujących rolę, zdania i znaczenie Wojskowej Służby Zdrowia” – dodał.

Podkreślił, że nadzieja na usprawnienie Wojskowej Służby Zdrowia leży w nowoczesnym, profesjonalnym zarządzaniu kapitałem ludzkim.

„To dziś, biorąc pod uwagę cały system ochrony zdrowia, największe wyzwanie. W naszej ocenie to właśnie logiczna i spójna kariera medyka wojskowego powinna być traktowana jako wypadkowa osobistych aspiracji oraz potrzeb Sił Zbrojnych” – stwierdził prof. Grzegorz Gielerak.

„Dopiero dobrze wykształcony, odpowiednio zmotywowany przynależnością do zespołu wysokiej klasy specjalistów lekarz, pielęgniarka czy ratownik medyczny, są oczekiwanym przez Siły Zbrojne walorem, w który w dalszej służbie powinien inwestować resort obrony” – zastrzegł.

Rajmund Andrzejczak, szef sztabu generalnego Wojska Polskiego, generał broni, zaznaczył, że „treścią służby żołnierza jest bitwa”.

„To jest bitwa z przeciwnikiem i jego potencjałem. To bitwa o informację, o percepcję, czasem o wiedzę. Przede wszystkim to bitwa o człowieka” – zaapelował.

„Wszyscy służymy człowiekowi i to jest najważniejsze. Chciałem podziękować za każdą bitwę, którą tu prowadzicie (…) Każdą bitwę, którą tu prowadzimy wygrywamy, bo ona służy dobremu celowi” – zaakcentował.

Wojskowy Instytut Medyczny z Centralnym Szpitalem Klinicznym Ministerstwa Obrony Narodowej został utworzony 10 grudnia 2002 roku, na bazie Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej. Stał się jednostką badawczo-rozwojową i publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Nadal nazywa się popularnie Szpitalem na Szaserów.

 PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl