fot. PAP/Paweł Supernak

Posiedzenie Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych Narodowej Rady Rozwoju

W Belwederze odbyło się posiedzenie Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych Narodowej Rady Rozwoju, poświęcone sytuacji energetycznej Polski. W spotkaniu uczestniczą między innymi prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Prezydent RP zapewnił na początku obrad, że Polska jest zabezpieczona przed ewentualnym kryzysem energetycznym. Wskazał w tym kontekście między innymi na otwarcie gazociągu Baltic Pipe oraz uruchomienie gazociągu w Świnoujściu.

– Dzisiaj z dumą możemy mówić, że mądry Polak tym razem przed szkodą. Zanim zrobił się poważny problem, to właściwie prawie byliśmy gotowi. Mieliśmy funkcjonujący gazoport umożliwiający nam częściową dywersyfikację dostaw. Teraz uruchamiamy budowany przez ostatnich kilka lat gazociąg z szelfu norweskiego, więc to są wiadomości bardzo dobre – powiedział Andrzej Duda.

Również premier RP zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu na znaczenie gazociągu Baltic Pipe.

– Powiedzmy sobie raz, że tutaj byliśmy konsekwentni, skuteczni, efektywni, rzeczywiście przed szkodą. Gazociąg bałtycki nie tylko nam zapewni dużo większy poziom bezpieczeństwa, ale będziemy mogli być dostarczycielami gazu, więc i bezpieczeństwa gazowego dla naszych sąsiadów – dodał Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zaznaczył, że Polska dzięki Baltic Pipe, interkonektorom czy kontynuowanym inwestycjom w pływający terminal w Gdańsku, będzie miała wiele wejść gazu.

Podkreślił przy tym, że  rząd nie chce negocjować pod pistoletem, czyli płacić za surowce najwyższe możliwe ceny. To właśnie dlatego rura bałtycka nie jest jeszcze w pełni wypełniona

RIRM

drukuj