PAP/Andrzej Lange

Wystawa „Łukaszowcy. Wielki Powrót” dostępna dla zwiedzających w Warszawie

Od czwartku w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać wystawę „Łukaszowcy. Wielki Powrót”. Ekspozycja obejmuje obrazy polskich artystów z  Bractwa Świętego Łukasza, które wróciły ze Stanów Zjednoczonych do naszego kraju po 83 latach.

Chodzi o siedem obrazów przedstawiających kluczowe momenty z historii Polski, jak między innymi zjazd gnieźnieński i zwycięstwo w bitwie pod Wiedniem.

W latach 1939-1940 dzieła były prezentowane w Pawilonie Polskim na Wystawie Światowej w Nowym Jorku i pozostały w Stanach Zjednoczonych do lipca bieżącego roku.

Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, podczas konferencji prasowej na temat ekspozycji powiedział, że docelowo obrazy trafią na wystawę stałą w nowej siedzibie Muzeum Historii Polski.

– Wojna spowodowała, że obrazy nigdy nie wróciły do Polski i znalazły się w Syracuse Le Moyne College na wyposażeniu. Dzięki usilnym staraniom mogliśmy jako polskie państwo odzyskać „Łukaszowców”. Obrazy zostały specjalną umową prawną przekazane Polsce do Muzeum Historii Polski. Budowana jest nowa siedziba Muzeum, więc pokazujemy je na razie w Muzeum Narodowym w Warszawie. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli zaprezentować obrazy na wystawie stałej w Muzeum Historii Polski – powiedział wicepremier.

Bractwo Świętego Łukasza, tak zwani „Łukaszowcy”, to grupa artystyczna, która działała w latach 1925-1939. Została założona przez prof. Tadeusza Pruszkowskiego i jego studentów ze Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl