twitter.com/PocztaPolska

Niezłomność i patriotyzm Józefa Wybickiego. Zaprezentowano znaczek pocztowy z autorem polskiego hymnu narodowego

Postać Józefa Wybickiego, autora polskiego hymnu narodowego, uosabia niezłomność i patriotyzm. Szczególną misją MSZ jest krzewienie i wspieranie tożsamości polskiej – powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk podczas prezentacji znaczka pocztowego upamiętniającego Józefa Wybickiego.

W czwartek w MSZ odbyła się uroczysta prezentacja okolicznościowego znaczka powstałego we współpracy Poczty Polskiej oraz MSZ. Znaczek ten upamiętnia postać Józefa Wybickiego, znanego jako autora „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, która stała się polskim hymnem narodowym. W uroczystości wzięli udział m.in Szymon Szynkowski vel Sęk oraz prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski.

Wiceszef MSZ powiedział, że znaczek z Wybickim to kolejny z serii znaczków upamiętniających postaci i wydarzenia ważne dla polskiej historii. Polityk zaznaczył, że prezentacja znaczka jest kolejną okazją do podkreślenia udanej współpracy MSZ z Pocztą Polską.

Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że Wybicki „uosabia niezłomność i patriotyzm”. Jak mówił, Wybicki został upamiętniony znaczkiem w związku z kilkoma nakładającymi się rocznicami związanymi z jego biografią. „Po pierwsze – 275. rocznica urodzin; tak się składa, że dzisiejsza uroczystość ma właśnie miejsce w dniu urodzin Wybickiego 29 września (1747 r.), dlatego tę datę wybraliśmy. Ten rok jest też rokiem 200-lecia śmierci Wybickiego, a także 225-lecia powstania >>Pieśni Legionów Polskich we Włoszech<<” – wskazał, przypominając, że rok 2022 został ustanowionym rokiem Wybickiego przez Sejm.

„Dzisiejsza uroczystość sprawia mi wielką radość i satysfakcję, satysfakcję osoby zaangażowanej w promowanie polskich symboli narodowych, w tym hymnu polskiego, ale też satysfakcję poznaniaka – właśnie w Poznaniu, w krypcie zasłużonych Wielkopolan jest pochowany autor słów polskiego hymnu; z Poznaniem jest ta postać nierozerwalnie związana” – dodał.

Polityk zwrócił również uwagę na fakt, że Wybicki w 1806 roku wraz z Janem Henrykiem Dąbrowskim zainicjował mniej znane niż to z 1918 roku powstanie wielkopolskie.

„Przybyli w listopadzie 1806 roku do Poznania; witał ich wówczas wiwatujący tłum, który śpiewał >>Pieśń Legionów Polskich we Włoszech<<„ – mówił.

„Jest dla mnie oczywiste, że w misji dbałości i podtrzymywania tożsamości narodowej MSZ przypada szczególna rola – rola krzewienie i wspierania tożsamości polskiej poza granicami kraju, podtrzymywania polskiego instynktu narodowego” – mówił, przypominając o zorganizowanej przez MSZ wystawie poświęconej historii polskiego hymnu.

Prezes Poczty Polskiej podkreślił, że życie Wybickiego przebiegało w „trudnych dla Polski czasach”.

„Hymn narodowy, który stworzył Józef Wybicki, przyczynił się do budowania polskiej tożsamości narodowej. Także i my, Poczta Polska, poprzez emisję tego znaczka chcemy się przyczynić do budowania narodowej tożsamości. To nasza misja i obowiązek, jako spółki Skarbu Państwa, nasz wkład w upamiętnienie i budowanie historii. Chcemy oddać hołd Wybickiemu, chcemy go upamiętnić i przypomnieć, ale także chcemy mu również podziękować za ten wielki akt, który buduje tożsamość naszego narodu na całym świecie” – zaznaczył.

Józef Rufin Wybicki urodził się 29 września 1747 r. w Będominie na Kaszubach, w rodzinie średniozamożnej szlachty pomorskiej. Karierę polityczną rozpoczął od udziału w elekcji królewskiej Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1764 r. W następnych latach dołączył do Konfederacji Barskiej; był także wielokrotnie posłem na Sejm. Brał także udział w pracach nad wdrożeniem Konstytucji 3 maja jako przedstawiciel stanu mieszczańskiego.

Po interwencji rosyjskiej i targowiczan Wybicki wziął udział w tajnych przygotowaniach do wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej. Po upadku insurekcji wyjechał do Paryża, gdzie starał się o zgodę na utworzenie polskich oddziałów wojskowych u boku wojsk francuskich, które następnie razem z wojskami Napoleona Bonaparte brały udział w walkach we Włoszech. W lipcu 1797 r. w Reggio Emilia we Włoszech Wybicki napisał „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, która od 1927 r. jest polskim hymnem narodowym.

W czasach Księstwa Warszawskiego Wybicki pełnił urząd wojewody oraz Senatora. Józef Wybicki zmarł 10 marca 1822 r.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl