fot. flickr.com

Ocena KNF ws. prezydenckiego projektu dla frankowiczów w tym miesiącu

Komisja Nadzoru Finansowego jeszcze w tym miesiącu przedstawi ocenę finansową prezydenckiego projektu ustawy o pomocy Frankowiczom – napisał „Dzienni Gazeta Prawna”.

O wyliczenie kosztów przewalutowania do komisji wystąpiła Kancelaria Prezydenta. Cytowany przez gazetę Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF, powiedział, że Komisja jest jeszcze na etapie weryfikowania danych.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości prof. Jerzy Żyżyński, ekonomista, zwraca uwagę, że odpowiedzialni za jakiekolwiek nieprawidłowości przy kredytach walutowych powinni ponieść konsekwencje.

– Można dyskutować co do szczegółów projektu prezydenckiego, ale moim zdaniem nie ulega wątpliwości, że ci, którzy nieuczciwie działali, powinni ponieść konsekwencje. Gdzie ci kredytobiorcy działali nieuczciwie? Oni działali w dobrej wierze. Banki działały nieuczciwie. Teraz mówi się, że dla banków, dla systemu finansowego będzie to jakaś straszna katastrofa. Nie wiem, czy to będzie katastrofa. Jeśli ma ktoś ponieść jakieś konsekwencje, to zależy, w jakim czasie. Banki i tak osiągają bardzo duże zyski. Są to banki, jak widać, w dużej części będące filiami banków zagranicznych, więc mają duże, mocne zaplecze. Pytanie: czy polscy obywatele mają ponosić konsekwencje i te straty, czy oni mają ponieść starty? – mówi ekonomista.

W styczniu bieżącego roku Kancelaria Prezydenta przedstawiła szczegóły prezydenckiego projektu ustawy dot. kredytów walutowych. Zakłada on trzy mechanizmy, m.in. spłatę kredytu po obliczanym indywidualnie tzw. kursie sprawiedliwym.

RIRM

drukuj