fot. prezydent.pl

Prezydent Duda: UE grożą dekompozycja, dezintegracja i degradacja

Unia Europejska musi zdecydowanie odpowiedzieć na trzy główne zagrożenia: dekompozycji, czego wyrazem jest projekt Unii dwóch prędkości, zagrożeniem politycznej dezintegracji, co pokazał Brexit, a w przyszłości grozi jej degradacja globalnej pozycji – mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda spotkał się w czwartek w Pałacu Prezydenckim z ambasadorami akredytowanymi w Polsce. Prezydent wskazał na najważniejsze, jego zdaniem, wyzwania stojące przed Unią Europejską.

„Już dziś mierzymy się z zagrożeniem dekompozycji UE – projekt UE dwóch prędkości – czy jej polityczną dezintegracją, której wyrazem jest Brexit. W niedalekiej przyszłości oznacza to rosnące prawdopodobieństwo degradacji pozycji UE w sferze globalnej” – mówił Andrzej Duda.

Wyraził przekonanie, że już dziś potrzeba zdecydowanych odpowiedzi na te zagrożenia.

„Potrzebujemy mądrej i roztropnej reintegracji” – podkreślił prezydent.

Jak zaznaczył, aby to osiągnąć Unia Europejska potrzebuje zdolności do wewnętrznego kompromisu i pragmatycznych działań.

„Ale przede wszystkim wymaga przywrócenia właściwej hierarchii wartości w życiu społecznym. Nie ideologicznych i politycznych zaklęć, ale prawdziwych wartości, na których ufundowana jest wielowiekowa europejska tożsamość” – wskazał Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że Europa nie jest dziełem dzisiejszych polityków, a „kto myśli, że ma monopol na określenie, czym ma być Europa bez pytania o zdanie innych i uwzględniania ich racji, ten jest uzurpatorem idei europejskiej”.

PAP/RIRM

drukuj