Prezydent spotkał się z marszałkiem Senatu ws. referendum dot. konstytucji

W środę po godz. 12 zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Tematem rozmowy była kwestia referendum konsultacyjnego ws. konstytucji.

Marszałek Karczewski zapowiadał, że podczas spotkania będzie rozmawiał z prezydentem o wszystkich aspektach referendum konsultacyjnego ws. konstytucji: o terminie, pytaniach i o stanowisku partii. Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu.

W miniony piątek spotkał się z wiceszefem Kancelarii Prezydenta RP, pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum konsultacyjnego Pawłem Muchą, by omówić kwestię przygotowań do tego referendum. Poinformował wówczas, że jego rozmowa z Muchą miała charakter techniczny, a nie polityczny. „Polityczna decyzja i polityczne rozmowy będą w środę” – oświadczył.

„Decyzję będzie podejmował prezydent wspólnie z Senatem. Myślę, że to referendum się odbędzie” – powiedział z kolei PAP Paweł Mucha.

„Niewątpliwie pan prezydent będzie wyrażał swój pogląd w rozmowie z marszałkiem Karczewskim. Nie ma ze strony Kancelarii Prezydenta woli wycofywania się z inicjatywy referendalnej. Nie ma też takiego oczekiwania ze strony Polaków” – zaznaczył Paweł Mucha.

3 maja ub.r. prezydent Duda ogłosił swoją inicjatywę referendum w sprawie zmian w konstytucji. Mówił, że chce, by odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – 11 listopada 2018 r., albo trwało dwa dni – 10 i 11 listopada. W maju ub. roku również prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że w konstytucji konieczne są zmiany. Prezes PiS wypowiadał się jednak krytycznie o pomyśle przeprowadzenia referendum konsultacyjnego w Święto Niepodległości.

W czwartek na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się debata pn. „Wspólnie o konstytucji”, która podsumuje dotychczasowe, organizowane przez Kancelarię Prezydenta spotkania regionalne dot. referendum ws. nowej konstytucji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl