Prezydent RP z wizytą w Bułgarii

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką przebywa z wizytą w Bułgarii. Okazją jest 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy obydwoma krajami.

Dziś w Sofii prezydent Andrzej Duda spotka się m.in. z prezydentem Rumenem Radewem. W związku z niedzielnym wydarzeniem w Cieśninie Kerczeńskiej, obaj politycy poruszą temat bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego.

Region ten stał się znowu miejscem, w którym dochodzi do destabilizacji, aktu przemocy i sytuacji, w której naruszane jest prawo międzynarodowe – stwierdził szef gabinetu prezydenta Polski Krzysztof Szczerski.

W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera wizyta prezydenta w Bułgarii, ponieważ Bułgaria jako kraj czarnomorski jest oczywiście partnerem w dyskusji na temat rozwiązywania problemów i kryzysów wokół Morza Czarnego. Mamy nadzieję, że region ten nie wejdzie na ścieżkę efektu domina – eskalacji konfliktu. Życzylibyśmy sobie, ażeby ten incydent, który wymaga wyjaśnienia i wyciągnięcia wniosków z tego, co zaszło na Morzu Azowskim, był incydentem jednostkowym – wskazał Krzysztof Szczerski.

Prezydenci Polski i Bułgarii mają także rozmawiać o planach modernizacji armii, polityce budżetowej i energetycznej UE oraz rozwoju współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza. Następnie planowane są spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z premierem i przewodniczącą parlamentu Bułgarii.

Podczas wizyty w Sofii prezydent Polski złoży kwiaty przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza i weźmie udział w finiszu wystawy Ojcowie Niepodległości w Instytucie Polskim.

Polska para prezydencka będzie też obecna na ceremonii wprowadzenia do obiegu ilustrowanej karty pocztowej z okazji setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Bułgarią.

RIRM

drukuj