Decyzja prezydenta RP ws. ordynacji wyborczej do PE do końca przyszłego tygodnia

Czy prezydent Andrzej Duda zawetuje nową ordynację wyborczą? Jak informuje jego kancelaria – decyzję poznamy prawdopodobnie w czwartek.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda w sprawie ordynacji wyborczej do PE spotka się z sygnatariuszami listu w sprawie zawetowania ustawy wprowadzającej nową ordynację w wyborach do PE. Swój sprzeciw w liście wyrazili przedstawiciele Kukiz’15, PSL, Partii Razem, Prawicy Rzeczypospolitej oraz stowarzyszenie Klub Jagielloński.

– Ta rozmowa też będzie bardzo ważna dla ostatecznej decyzji pana prezydenta – mówił Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta.

A tę, jak deklaruje Kancelaria Prezydenta poznamy w przyszłym tygodniu.

– Przed piątkiem do końca przyszłego tygodnia na pewno ta decyzja będzie podjęta – dodał prezydencki minister.

Prezydent ma szereg wątpliwości co do ustawy.

– Mocno skłaniam się w kierunku zablokowania tej propozycji – powiedział w wywiadzie dla „Dziennik Gazety Prawnej” prezydent RP, któremu w szczególności nie podoba się podział mandatów.

– Dla mnie ta ustawa ogranicza Polakom możliwość posiadania swoich reprezentantów w Parlamencie Europejskim – mówił Andrzej Duda.

– Chodzi przede wszystkim o to, żeby dostęp do demokratycznej reprezentacji był szeroki. Tak, aby obywatele rzeczywiście dokonywali tego wyboru, kto ma być ich reprezentantem, w sposób swobodny, w toku kampanii wyborczej i w akcie głosowania, a nie poprzez prawo, które tak czy inaczej będzie potem te głosy przeliczało – akcentował Krzysztof Szczerski.

Prezydent ma 21 dni na dokładnie przeanalizowanie ustawy. W Parlamencie Europejskim na polskich reprezentantów czeka 51 miejsc. Wybory odbędą się wiosną przyszłego roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj