fot. PAP/Marcin Obara

Prezydent A. Duda z wizytą na Litwie. Wziął udział w otwarciu interkonektora gazowego Polska-Litwa

Prezydent Andrzej Duda udał się na Litwę, gdzie uczestniczył w otwarciu interkonektora gazowego łączącego Polskę i Litwę. Gazociąg umożliwiający dwukierunkowy przesył gazu to kolejny krok w kierunku uniezależnienia się od dostaw rosyjskiego surowca.

Szantaż gazowy Rosji wymusza na państwach Unii Europejskiej poszukiwanie nowych, pozarosyjskich źródeł gazu. Takie działania od lat prowadzą Polska i Litwa. Dziś oficjalnie otworzono interkonektor łączący oba kraje.

Dwukierunkowy gazociąg przesyłowy to strategiczna inwestycja wzmacniająca bezpieczeństwo energetyczne Polski i państw bałtyckich. Interkonektor łączący Polskę i Litwę liczy 508 kilometrów. Przesył gazu rozpoczęto 1 maja, ale oficjalne otwarcie nastąpiło dziś w litewskim Jałniunaju.

W uroczystości uczestniczyli prezydenci Litwy, Polski i Łotwy, ministrowie poszczególnych gospodarek oraz unijna komisarz do spraw energetyki, Kadri Simson. Prezydent Litwy, Gitanas Nauseda, witając gości wskazał na znaczenie nowego połączenia gazowego.

– Dzisiaj wzmacniamy nasze bezpieczeństwo energetyczne, naszą odporność na presję polityczną, a także na szantaż energetyczny ze Wschodu – akcentował Gitanas Nauseda.

Interkonektor powstał w momencie, gdy Rosja podjęła kolejną próbę gazowego szantażu. Dzięki inwestycji Polska i Litwa, ale także Łotwa i Estonia zapewniają sobie możliwości dostaw z innych kierunków niż tylko z Rosji – wskazał prezydent Łotwy, Egils Levits.

– To jasny sygnał, że jesteśmy bezpieczni jako region i jesteśmy samowystarczalni, jeśli chodzi o dostawy energii – zaznaczył Egils Levits.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że poważny problem mają inne kraje Unii Europejskiej, w których trwa dyskusja na temat zakończenia zakupu surowców energetycznych z Rosji.

– Okazuje się, że w zdecydowanej większości Europa, Unia Europejska, nie jest na to gotowa – właśnie z uwagi na postępujące przez lata, z pełną świadomością realizowane przez Rosję, uzależnianie krajów UE od rosyjskich dostaw – tłumaczył Andrzej Duda.

Docelowo techniczna przepustowość połączenia w kierunku Litwy wyniesie 2,5 mld metrów sześciennych rocznie. W kierunku Polski będą to 2 mld sześcienne. Prezydent przypomniał, że Polska dysponuje już gazoportem w Świnoujściu. Z początkiem października ruszy gazociąg Baltic Pipe.

– Jesienią tego roku ten gazociąg będzie w pełni gotowy i zdolny do tego, aby można nim było przesyłać gaz z szelfu norweskiego do Polski – mówił Andrzej Duda.

Interkonektor powstał z dofinansowaniem Unii Europejskiej w wysokości 300 mln euro. Unijna komisarz ds. energii podkreśliła, że Rosja nie doceniła jedności i współpracy pomiędzy krajami Unii Europejskiej.

– Sukces tego interkonektora może być powielony. Jeżeli chcemy wzmocnić nasze bezpieczeństwo energetyczne jeszcze bardziej, następnym krokiem jest synchronizacja systemów sieci energetycznej. Synchronizacja państw bałtyckich to priorytet dla UE – wskazała Kadri Simson.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski, zaznaczył, że Polska będzie kontynuowała działania w kierunku dywersyfikacji źródeł energii i realizacji polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

– Mamy szereg projektów, które w perspektywie 30 lat pozwolą utrzymać bezpieczeństwo dostaw energii dla Polaków i polskiej gospodarki – zapewnił Piotr Naimski.

Na zakończenie wizyty na Litwie prezydent Andrzej Duda udał się na cmentarz na Rossie, gdzie złożył kwiaty przy Mauzoleum Matki i Serca Syna.

Edward Jasnosz/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl