fot. Marek Borawski / Nasz Dziennik

Inauguracja polsko-amerykańskich ćwiczeń na poligonie w Żaganiu

Na poligonie w Żaganiu rozpoczną się dziś polsko-amerykańskie ćwiczenia z udziałem 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, która przybyła z USA.

Żołnierzy będzie obserwował prezydent RP Andrzej Duda. W inauguracji szkolenia będą też uczestniczyli m.in. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz ambasador USA w Polsce Paul Jones.

Ekspert ds. bezpieczeństwa dr Wojciech Szewko ocenia, że wspólne szkolenia przyczynią się do lepszej współpracy żołnierzy w warunkach bojowych.

– Wspólne ćwiczenia, które rozpoczynają się w Żaganiu, służą przede wszystkim temu żeby wojska te później pomimo, zróżnicowanej struktury dowódczej, zróżnicowanych metod szkolenia, czasami też bariery językowej potrafili ze sobą współdziałać w warunkach bojowych. Taka interoperacyjność sił zbrojnych to jest podstawa ich skuteczności na przyszłym polu walki. To, że siły amerykańskie, które przebywają w Polsce i zwiększają bezpieczeństwo ćwicząc z polskimi żołnierzami powoduje, że w przypadku konfliktu są w stanie wspólnie walczyć, a nie będą dopiero uczyły się tego współdziałania na polu walki – powiedział dr Wojciech Szewko.

Amerykańska brygada pancerna jest obecnie rozlokowana w czterech garnizonach: Żaganiu, Świętoszowie, Bolesławcu i Skwierzynie. Żołnierze amerykańscy zaczęli przybywać do Polski w styczniu. Jak podaje MON jest ich już ok. 3,5 tysiąca.

Zwiększenie amerykańskiej obecności na północno-wschodnich i południowo-wschodnich obrzeżach NATO to część operacji Atlantic Resolve, zainicjowanej w 2014 r. wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie.

RIRM/TV Trwam News

drukuj