fot. prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda oficjalnie zaproszony przez Donalda Trumpa do Białego Domu

Prezydent Andrzej Duda otrzymał od Donalda Trumpa oficjalne zaproszenie do złożenia wizyty w Białym Domu. Do spotkania obu przywódców dojdzie w czerwcu – poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda otrzymali oficjalne zaproszenie do złożenia wizyty w Białym Domu w czerwcu. Datę poda Biały Dom, jednak prawdopodobnie odbędzie się ona po 10 czerwca.

– Będzie to drugie w ciągu roku, w ciągu 10 miesięcy, spotkanie par prezydenckich Polski i USA w Białym Domu. Szczegóły, co do daty, potwierdzi strona amerykańska i poinformuje o tym zgodnie z ich procedurą 30 dni przed samą wizytą, więc to powinno się w ciągu kilku dni wydarzyć – powiedział Krzysztof Szczerski.

Strona polska potwierdziła udział w spotkaniu – mówił minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

– Kancelaria prezydenta potwierdziła zaproszenie ze strony prezydenta Trumpa do złożenia wizyty przez parę prezydencką w Waszyngtonie. Trwają przygotowania do tej wizyty – stwierdził szef resortu spraw zagranicznych.

Wizyta pary prezydenckiej w Waszyngtonie prawdopodobnie zbiegnie się z zaplanowaną na czerwiec wizytą na zachodnim wybrzeżu USA i w Teksasie. Tematy poruszone podczas spotkania z Donaldem Trumpem to głównie kwestie dotyczące energetyki, biznesu i infrastruktury.

– Kwestie Trójmorza i amerykańskiej obecności biznesowej w infrastrukturze energetycznej, infrastrukturze transportowej w infrastrukturze komunikacyjnej krajów naszego regionu, ale także dwustronna współpraca energetyczna polsko-amerykańska i biznesowa – powiedział szef Gabinetu Prezydenta RP.

Wśród tematów poruszonych przez prezydenta Trumpa może więc pojawić się kwestia inwestycji chińskich na terenach Polski – zauważył socjolog Grzegorz Wiński.

– To jest biznesmenem o wieloletnim doświadczeniu, więc ta rywalizacja gospodarcza, nie jest to temat mu obcy, a wprost przeciwnie. I tutaj to starcie gospodarki amerykańskiej z gospodarką chińską, która jest bardzo ekspansywna, głównie w Europie, na pewno będzie podniesione – mówił Grzegorz Wiński.

Wcześniej prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu państw Trójmorza, popieranego także przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Wizyta w USA na tak wysokim szczeblu cieszy. Jednak muszą za nią iść konkretne rozwiązania – podkreślił poseł Nowoczesnej Paweł Pudłowski.

– Po pierwsze, jeśli chodzi o obronność, bardzo liczymy na zapowiadany już Fort Tramp w Polsce. Zależy nam na tym, żeby zwiększył się kontyngent żołnierzy USA w Polsce. Uważam, że jest to podwyższenie bezpieczeństwa Polski. I druga rzecz – wizy. Czy wizy wreszcie zostaną zniesione – wskazał polityk.

Oczekiwane jest również podjęcie rozmów na temat ustawy 447.

– To jest dobra okazja i dobry moment, żeby przedstawić stanowisko, jakie reprezentuje Kukiz’15 w kontekście ustawy 447 – powiedział z kolei poseł Kukiz’15 Łukasz Rzepecki.

Kukiz’15 złożył w Sejmie alternatywny projekt ustawy do amerykańskiej ustawy 447. Ustawa dotyczy zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom. Na tę ustawę nie może być przyzwolenia i potrzebna jest stanowcza deklaracja ze strony polskiego rządu. Okazją do wyrażenia jasnej deklaracji w sprawie roszczeń była m.in. niedawna wizyta premiera USA Mike Pompeo – zwrócił uwagę poseł Robert Winnicki.

– Pan premier powinien jasno i zdecydowanie stojąc obok swojego amerykańskiego odpowiednika powiedzieć „Rząd RP nie będzie realizował żadnych roszczeń majątkowych organizacji żydowskich wspomnianych w ustawie 447” – powiedział Robert Winnicki.

Kwestia ustawy 447 jest jedną z najbardziej oczekiwanych podczas czerwcowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych.

– Mamy ogromne oczekiwania w stosunku do pana prezydenta Dudy, że przekaże on, o czym myślą w tej chwili wszyscy Polacy, których wolą jest to, aby Żydzi uzmysłowili sobie to, że nie tylko oni byli ofiarami II wojny światowej – podkreśliła dr Lucyna Kulińska, politolog.

Podczas wizyty w Białym Domu Andrzej Duda potwierdzi również zaproszenie dla prezydenta USA Donalda Trumpa do udziału w Polsce we wrześniowych obchodach wybuchu II wojny światowej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj