Częstochowa: Wystawa i film na rocznicę chrztu Polski

50 plansz z archiwalnymi fotografiami przedstawiającymi uroczystości tysiąclecia chrztu Polski w 1966 r. znajdzie się na plenerowej wystawie, która zostanie otwarta 23 lipca na Placu Biegańskiego w Częstochowie.

To cześć projektu „Jasnogórskie Te Deum Laudamus 966-2016”.

Spodziewamy się, ze wystawa spotka się z dużym zainteresowaniem pielgrzymów, którzy w tym roku będą zapewne bardzo licznie przybywać do Częstochowy – w lipcu na spotkanie z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży, i – jak co roku – w sierpniu – powiedziała koordynator projektu Ada Płaszczyk ze Stowarzyszenia Przyjaciół Gaude Mater.

W tym roku w Polsce świętowana jest 1050. rocznica chrztu Polski, również podczas uroczystości w najważniejszym polskim sanktuarium na Jasnej Górze. Historycy są zgodni, że przyjęcie chrztu przez Mieszka I miało znaczący i dalekosiężny wpływ na losy i rozwój kraju.

Zdecydowanie inna atmosfera towarzyszyła obchodom millenium chrztu w 1966 r. Toczono wówczas spór o kształt jubileuszu: czy mamy świętować´ tysiąclecie chrześcijaństwa na ziemiach polskich, czy państwowości polskiej? Władze nie wyraziły zgody na przyjazd papieża Pawła VI do Częstochowy, a peregrynacja kopii Cudownego Obrazu odbywała się często w dramatycznych okolicznościach. Mimo wszystko Jasna Góra stała się centrum obchodów millenium – podkreśliła Ada Płaszczyk.

Te wydarzenia przypomni wystawa na Placu Biegańskiego oraz powstający właśnie film dokumentalny, realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater. Materiały archiwalne z 1966 r. uzupełnia wspomnienia osób uczestniczących w wydarzeniach sprzed 50 lat. W filmie zostaną tez pokazane tegoroczne uroczystości rocznicowe na Jasnej Górze oraz wizyta papieża Franciszka, zaplanowana na 28 lipca – takie zestawienie pozwoli na pokazanie drogi, jaka przeszła Polska w ostatnim półwieczu. Premiera dokumentu w reżyserii Zdzisława Sowińskiego i Tadeusza Szymy będzie miała miejsce jesienią, będzie prezentowany również na antenie Telewizji Polskiej.

Honorowy patronat nad projektem objęli metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo oraz przeor Jasnej Góry Ojciec Marian Waligóra. Projekt „Jasnogórskie Te Deum Laudamus 966-2016” jest dofinansowany w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Chrzest 966.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl