Kandydaci na prezesa IPN-u

Znamy już nazwiska kandydatów na prezesa IPN-u. Do drugiego etapu konkursu przeszli dr Marek Chrzanowski, dr hab. Zbigniew Romek, dr Jarosław Szarek i dr Paweł Ukielski. Jeden z tych historyków najprawdopodobniej zastąpi dr Łukasza Kamińskiego.

Publiczne przesłuchanie kandydatów odbędzie się w poniedziałek. Zaprezentują oni wówczas własną koncepcję funkcjonowania Instytutu. Odpowiedzą również na pytania członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

Prof. Mieczysław Ryba, historyk, wykładowca WSKSiM, mówi, że do priorytetowych działań nowego prezesa IPN-u będzie należało, m.in. ostateczne rozliczenie się w wielu aspektach z komunizmem.

Jednym z tych aspektów jest kwestia przyjęcia pełnej zawartości archiwów po różnych wysokich SB-kach, dokończyć procesy lustracyjne, czy też odkryć groby Żołnierzy Niezłomnych. Należy z tym się ostatecznie rozliczyć i próbować to domykać. Druga kwestia to jest tzw. polityka historyczna. Rzecz bardzo skomplikowana zwłaszcza, że dobre imię Polski jest coraz częściej naruszane w świecie poprzez różnego rodzaju ataki i kłamstwa. Szczególnie te pomówienia o współudział Polski i Polaków w mordach w czasie II wojny światowej – wskazuje prof. Mieczysław Ryba.

Kadencja dotychczasowego prezesa IPN-u Łukasza Kamińskiego wygasła w połowie czerwca, w dniu wejścia nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Będzie on jednak pełnił funkcję do czasu objęcia stanowiska przez nowego prezesa.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl