Fitch utrzymała rating Polski

Agencja ratingowa Fitch utrzymała rating Polski oraz stabilną perspektywę. Rating zdaniem agencji odzwierciedla m.in. solidne fundamenty makroekonomiczne polskiej gospodarki.

Na początku tego roku agencja Fitch nie zdecydowała się na obniżenie ratingu, choć niepewność wobec stabilności finansów sektora publicznego wydawała się większa.

– To była jedyna agencja ratingowa, która utrzymała stabilną perspektywę w styczniu i w ciągu ostatniego półrocza nie wystąpiły żadne czynniki, które uprawdopodabniałyby obniżenie tej perspektywy, wręcz przeciwnie – przyznaje ekonomista dr Lech Janczuk.

Obecnie jest niemal pewne, że nasz deficyt budżetowy nie przekroczy 3 procent PKB, co mogłoby spowodować uruchomienie unijnej procedury dyscyplinującej. Brak także ryzyka zachwiania budżetem choćby z powodu niedoboru środków na realizację sztandarowego programu Rodzina 500 plus.  Widać za to wyraźny wzrost wpływów podatkowych. W porównaniu do ubiegłego roku to prawie 6 procent. Najbardziej wzrosła ściągalność VAT-u, który zasilił budżet kwotą większą o 1 mld 700 mln zł.

– Mieliśmy do czynienia z lepszą ściągalnością podatków niż było to zakładane w ustawie budżetowej, ale też i był mniejszy deficyt budżetowy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy niż było to zakładane w ustawie budżetowej. Tak więc wskaźniki makroekonomiczne w Polsce się poprawiaj. W związku z tym, perspektywa ta została utrzymana – mówi dr Lech Janczuk.

Pozostawienie przez Fitch ratingu na obecnym poziomie powinno nieznacznie umocnić złotego, który od kilku tygodni tracił na wartości. Plany zmian w systemie emerytalnym oraz podniesienia kwoty wolnej od podatku także zostały przełożone na kolejne lata. Jedyną niepewność stanowią gospodarcze konsekwencje Brexitu i wzrost obciążeń związanych z obsługą naszego długu zagranicznego.

 

 

TV Trwam News/ RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl