fot. flickr.com

Ekonomiści: Utrzymany rating dla Polski przez Fitch to dobra wiadomość

Jedna z trzech największych agencji ratingowych na świecie – Fitch utrzymała rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną. To dobra wiadomość – mówią ekonomiści.

Utrzymanie oceny odzwierciedla różnorodność gospodarki oraz jej mocne makroekonomiczne fundamenty – przekonuje agencja Fitch, która dodaje, że wsparciem dla tych czynników jest rozsądnie prowadzona polityka gospodarcza oraz silny sektor bankowy.

– Ta ocena podkreśla dobry standing polskiej gospodarki i dobre perspektywy na ten rok – wskazuje minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Agencja Fitch zwróciła uwagę na dobrą sytuację fiskalną państwa w ubiegłym roku; niższy niż zaplanowano budżet państwa oraz na wysokie wpływy z podatków. Jest to efekt m.in. poprawy ich ściągalności oraz walki z mafiami VAT-owskimi.

– To oznacza, że polska gospodarka jest stabilna. To oznacza, że rozwijamy się w takim kierunku, jaki założyliśmy. To również oznacza, że doceniono wysiłki w zakresie wzrostu PKB – wskazuje prof. Zbysław Dobrowolski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Agencja odnotowała, że rząd chce wprowadzić nowy pakiet programów społecznych. Nie wpłynęło to jednak na ostateczną ocenę – zauważa prof. dr hab. Henryk Wnorowski.

– Ja jestem tego pewien – z resztą tak to oceniła agencja Fitch – że te posunięcia z „Piątki Kaczyńskiego” są prokoniunkturalne i są dobre dla gospodarki. W związku z tym powinniśmy być spokojni – mówi prof. Wnorowski.

Czeka nas spowolnienie gospodarcze w związku z sytuacją na świecie, ale „Piątka Kaczyńskiego” nie pogorszy tej sytuacji – zapewnia minister Kwieciński.

– Tego typu programy mają tzw. charakter mitygujący, czyli przeciwdziałający spowolnieniu gospodarczemu. I to ta agencja w swojej szczegółowej ocenie podkreśliła – zwraca uwagę szef resortu inwestycji i rozwoju.

Wśród zagrożeń agencja wskazuje m.in. na planowane podwyżki wynagrodzeń w sektorze publicznym oraz dalsze utrzymanie zamrożenia cen energii elektrycznej. Eksperci twierdzą jednak, że rząd utrzyma się w ramach obowiązującej reguły wydatkowej oraz unijnych kryteriów konwergencji. Dobra ocena ratingowa ma kluczowe znaczenie dla inwestorów.

– To są wartości bardzo ważne dla biznesu, dla potencjalnych inwestorów. W związku z tym to dobrze rokuje na najbliższy okres dla naszej gospodarki – zaznacza prof. Wnorowski.

20 marca agencja Fitch podwyższyła prognozy tempa wzrostu PKB dla Polski w tym roku z 3,8 proc. do 4 proc. Z kolei w przyszłym roku z 3 proc. do 3,5 proc.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl