fot. PAP/Radek Pietruszka

List do  premiera M. Morawieckiego ws. restrykcji epidemicznych

Rada Naukowa przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców wyśle list do premiera Mateusza Morawieckiego ws. restrykcji epidemicznych. W swoim stanowisku przedstawiciele uniwersytetów ekonomicznych z całego kraju  apelują o większą refleksję nad skutkami, jakie wywoła blokada gospodarki w przyszłości. 

Rada chce też, by rządzący lepiej uzasadniali branżom wprowadzane obostrzenia, które dla wielu przedsiębiorców mogą oznaczać bankructwa.

Kwarantanna narodowa od 28 grudnia do 17 stycznia to kolejny cios m.in. dla branży handlowej, hotelarskiej oraz gastronomii. Według jednej z gazet w hotelach już teraz pracę straciło około 80 tys. osób. W przypadku kolejnego lockdownu liczba ta może drastycznie wzrosnąć.

Obawy przedsiębiorców podziela Adam Abramowicz, rzecznik MŚP. Podkreśla, że trzeba przyśpieszyć wypłatę pomocy finansowej.

– Przedsiębiorcy, którzy nie mają zapasów i żadnej „poduszki finansowej” są w bardzo trudnej sytuacji, bo trzeba opłacać stałe koszty. Dużą nadzieją są środki, które muszą być notyfikowane w Brukseli. Premier Jarosław Gowin stwierdził  ostatnio, że dotychczas wszystko dobrze idzie. Trzeba jednak to przyspieszać, bo rzeczywiście te pieniądze muszą napływać do tych, którzy są zamknięci decyzjami rządu. Oczywiście wszyscy rozumiemy, że te decyzje są dla dobra wspólnego. Jeżeli przedsiębiorca jest zamknięty i nie może pracować, to i tak musi z czegoś pokrywać zobowiązania. Tutaj społeczeństwo jest solidarne, bo zamykamy biznes, ale solidarny powinien być także rząd. Jeżeli zamykamy, to dajemy rekompensatę, innej drogi nie ma – mówi Adam Abramowicz.

O tym, że skutki ekonomiczne są poważne, świadczy chociażby analiza Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Wynika z niej, że zamknięcie sezonu zimowego przyniesie tylko tej branży straty w kwocie 3,5 mld zł.

Rzecznik MŚP postuluje, by do grona doradców premiera podejmujących decyzje ws. pandemii dołączyć ekonomistów, przedsiębiorców i psychologów.

 

RIRM

drukuj