300. rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Dokładnie dziś mija trzysta lat od papieskiej koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej diademami Klemensa XI. W całym kraju ponowiony został dziś również Akt Poświęcenia Maryi Kościoła w Polsce.

Kult Najświętszej Maryi Panny jest żywy w Polsce od wieków. Po zatrzymaniu Potopu Szwedzkiego, król Jan Kazimierz obrał Maryję za patronkę swoją oraz całego królestwa. Kilkadziesiąt lat później 8 września 1717 odbyła się koronacja wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej papieskimi diademami. Była ona wyrazem ogromnej czci i oddania wiernych. Na Jasną Górę przybyło dwieście tysięcy pielgrzymów, co na owe czasy było rzeczą niespotykaną. Uroczystość była też okazją do aktu jedności wszystkich stanów oraz narodów tworzących Rzeczpospolitą.

W związku z 300. rocznicą koronacji ogłoszony został rok jubileuszowy. Specjalne uchwały w tej sprawie zostały podjęte przez polski parlament.

– Zależało nam żeby ten jubileusz i ta rocznica koronacji była nie tylko ewangeliczna, ale też ewangelizacyjna. Jasna Góra jest tym miejscem, które ma wciąż to wielkie przesłanie Ślubów Jasnogórskich i również tego przymierza, które było potwierdzane przez pokolenia – podkreślał o. Mariusz Tabulski OSPPE, II Definitor Generalny zakonu Paulinów.

Dziś również we wszystkich kościołach naszej ojczyzny ponowiony został Akt Poświęcenia Maryi Kościoła w Polsce. Było to jeden z najważniejszych punktów obchodów 100. rocznicy Objawień Fatimskich.

TV Trwam News/RIRM

drukuj