O. Marian Waligóra nowym przeorem Jasnej Góry

O. Marian Waligóra został wybrany nowym przeorem Jasnej Góry. Decyzję taką podjął NO. Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski wraz z Zarządem Generalnym Zakonu. W poniedziałek, 4 sierpnia nastąpiło przekazanie urzędu z rąk dotychczasowego przeora. 

O. Waligóra zastąpił na stanowisku przeora klasztoru jasnogórskiego o. Łukasza Buzuna, który pełnił tę funkcję od 16 kwietnia 2014, a trzy miesiące później został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej.

O. Marian Waligóra ma 48 lat. Przez ostatnie trzy miesiące, od 17 kwietnia, pełnił funkcję podprzeora Jasnej Góry.

O. Marian Waligóra urodził się 2 października 1966 r. w Jędrzejowie, diec. kielecka. Po ukończeniu Technikum Leśnego w Zagnańsku, w 1987 roku wstąpił do Zakonu Paulinów. 18 czerwca 1994 roku, po ukończeniu studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie na Skałce, otrzymał święcenia kapłańskie i rozpoczął swą duszpasterska posługę – najpierw przez rok przebywając na Węgrzech, a potem, aż do chwili obecnej na Jasnej Górze, pełniąc m.in. posługę zastępcy kustosza Jasnej Góry. Z Węgrami jest nadal mocno związany przez posługę pielgrzymom z tego kraju, nie zapominając o historycznych – węgierskich korzeniach Zakonu Ojców Paulinów jak i samej Jasnej Góry. Włada językiem węgierskim.

W tym roku o. Marian Waligóra obchodzi 20. rocznicę święceń kapłańskich.

Jego pasją są górskie wędrówki i fotografia. W 2010 r. w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie czynna była wystawa fotografii o. Mariana Waligóry pt. „CHAMONIX. Wznoszę swe oczy ku górom…”. „Wysiłek zdobywania górskich szczytów i niesamowita nagroda za ich osiągnięcie w postaci 'nieziemskich’ widoków – to zawsze było i jest dla mnie inspiracją na drodze ciągłego pogłębiania i ożywiania wiary. 'Wznoszę swe oczy ku górom’, jak brzmią strofy Psalmu 121,1, bo wiem, że z wysokości, od Pana, przyjdzie mi pomoc” – mówił wówczas o swojej pasji o. Marian Waligóra.

W pierwszych słowach po zaprzysiężeniu nowy przeor o. Marian Waligóra podziękował generałowi Zakonu za zaufanie jakim został obdarzony i poprosił wszystkich ojców i braci o współpracę. „Wiemy, że Jasna Góra jest światłem na polskiej ziemi, dlatego proszę o współpracę ojców i braci, abyśmy wypełnili nasze powołanie” – poprosił wszystkich o. Marian, przeor Jasnej Góry.

BPJG/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl