Pielgrzymi w Krakowa oraz diecezji ełckiej i bielsko-żywieckiej na Jasnej Górze

Pielgrzymi z Krakowa, a także m.in. diecezji ełckiej i bielsko-żywieckiej dotarli w sobotę na Jasną Górę. W częstochowskim sanktuarium trwa wzmożony ruch pielgrzymkowy przed przypadającą w najbliższą środę uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

38. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej była najliczniejszą grupą pątników, która w sobotę dotarła do Częstochowy. Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry, zgromadziła ponad 8 tys. osób.

W Częstochowie pątników witali metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski oraz biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej ks. bp Jan Szkodoń. Ostatni odcinek drogi – spod Kurii Częstochowskiej na Jasną Górę – księża biskupi pokonali pieszo razem z pielgrzymami.

Pielgrzymkę krakowską tworzą 43 grupy wychodzące promieniście z różnych miejsc archidiecezji. W zależności miejsca wymarszu, wędrówka trwa od 6 do 9 dni. Najkrótszy dystans liczy 150 km, najdłuższy 220 km. Z Krakowa na Jasną Górę wędrowali m.in. pielgrzymi z Węgier, Kanady, Słowacji, Niemiec, Austrii i Francji. Najmłodszy pątnik miał 3 miesiące, najstarszy 83 lata.

Historia Krakowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę sięga 1981 roku. Krakowskie pielgrzymowanie wywodzi się z idei zorganizowanego wtedy przez studentów „Białego Marszu”, po zamachu na papieża Jana Pawła II.

„Po tym wydarzeniu, w czasie wakacyjnym przyszła myśl duszpasterzom i młodzieży, aby zorganizować pieszą pielgrzymkę do Częstochowy. I od tego czasu, od roku 1981 do 2004 r. modliliśmy się o zdrowie Jana Pawła II. Po śmierci od samego początku była ogromna modlitwa o jego beatyfikację i kanonizację” – powiedział koordynator pielgrzymki krakowskiej ks. Jan Przybocki.

Jako pierwsza w sobotę do na Jasną Górę dotarła licząca ok. 450 wiernych 26. Piesza Pielgrzymka Diecezji Ełckiej. To jedna z najdłuższych pielgrzymek pieszych do Częstochowy. Najwięcej kilometrów pokonali pątnicy z Suwałk – ok. 560 km w 17 dni. Krótsze ok. 500-kilometrowe trasy pokonali pątnicy z: Ełku, Suwałk, Augustowa, Gołdapi i Olecka, w czasie 15 dni.

Do sanktuarium dotarli też w sobotę uczestnicy 27. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej, podzielonej na grupy m.in. z Cieszyna, Czechowic-Dziedzic, Andrychowa, Bielska-Białej i Oświęcimia. W tej pielgrzymce wzięło udział 2,6 tys. osób. Późnym popołudniem do Częstochowy dotarli też pielgrzymi z diecezji elbląskiej.

Podczas dorocznego szczytu pielgrzymkowego na Jasną Górę dociera kilkadziesiąt tysięcy pieszych pątników z różnych stron Polski, a także z zagranicy.

15 sierpnia pielgrzymi wezmą udział w uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – jednym z najważniejszych wydarzeń religijnych na Jasnej Górze. Kolejne pielgrzymki przybędą przed obchodzonym 26 sierpnia odpustem Matki Bożej Jasnogórskiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl