fot. polskieradio.pl

Uroczystości upamiętniające polskich naukowców, którzy złamali szyfr Enigmy

W Panteonie Narodowym w Krakowie zostaną dziś upamiętnieni trzej wybitni polscy matematycy i kryptolodzy, którzy złamali szyfr Enigmy. Chodzi o Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego.

Naukowcy w 1932 r. jako pierwsi dokonali złamania kodu maszyny szyfrującej Enigma. Ziemia z miejsc spoczynku bohaterów zostanie złożona w sarkofagu w Kryptach Panteonu Narodowego. Honorujemy najwybitniejszych – podkreśliła Magdalena Ungeheuer-Fijałek, członek zarządu Fundacji Panteonu Narodowego.

– Mamy trzech bohaterów, którzy pokonali Hitlera siłą umysłu, więc to jest bardzo ważne. To pokazuje inny aspekt naszego udziału w walce z totalitaryzmem. Historycy są zgodni co do tego, że gdyby polskie odkrycia nie zostały przekazane Aliantom w odpowiednim czasie, to być może Alianci kiedyś sami doszliby do złamania Enigmy, ale na pewno trwałoby to znacznie dłużej. Możemy tutaj mówić o tym, że ich wkład w historię polegał na tym, że wojna została skrócona o kilka lat i wiele milionów ludzi uratowało dzięki temu swoje życie – powiedziała Magdalena Ungeheuer-Fijałek.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Premier Mateusz Morawiecki.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl