fot. twitter.com/SzumowskiLukasz

Min. Ł. Szumowski: Każdego roku wydajemy na ochronę zdrowia więcej

Każdego roku wydajemy na ochronę zdrowia więcej, niż przewiduje ustawa dotycząca poziomu nakładów – w tym roku jest to 102 mld, choć planowano ok. 98 mld; w przyszłym roku ma być 107 mld, a myślę, że osiągniemy 112 mld – powiedział w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef resortu zdrowia był pytany w Polskim Radiu 24 o planowane w przyszłorocznym budżecie wydatki na zdrowie.

Mamy uchwaloną ustawę 6 proc., która jest podjęciem rękawicy najważniejszego i największego wyzwania w polskim systemie ochrony zdrowia przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy. Dzięki tej ustawie wiemy, że do 2024 r. mamy osiągnąć 160 mld zł, to jest o 60 mld więcej niż w tym roku” – powiedział minister.

Ścieżka dojścia jest przez nas regularnie przekraczana. Każdego roku wydajemy więcej, niż zakłada ustawa. To pokazuje, że jesteśmy wiarygodni nie tylko w tym, co obiecujemy i w tym, co uchwalamy jako obowiązujące prawo, ale tak naprawdę wykraczamy poza te minimalne ustalenia” – dodał.

Prof. Łukasz Szumowski wskazał, że w tym roku miało być ok. 98 mld zł, a mamy już 102.

W przyszłym roku – w tym zrównoważonym budżecie, co jest niezwykłe, to ewenement w historii Polski – mamy 107 mld założenia. Natomiast ja jestem przekonany, że tak jak w tym roku założone było 98, a mamy 102; to w przyszłym roku, jeśli zakładamy 107 mld, myślę, że osiągniemy ok. 112” – stwierdził.

Minister wskazał, że „obecna kadencja była pod znakiem inwestowania w ludzi, w kadry”, bo – jak wyjaśniał – była to jedna z najistotniejszych potrzeb, „na już, na teraz”.

W przyszłym roku, (…) myślę, że będzie więcej możliwości – dzięki tym zwiększającym się nakładom – kontynuowania m.in. inwestycji w kadry, bo nie wszystkie grupy mają na tyle poprawioną sytuację pracy i płacy, żeby to gwarantowało ich obecność i zwiększanie się w Polsce, ale także na inwestycje, nowe leki, nowe terapie, poprawę warunków leczenia, na dostępność” – powiedział szef MZ.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl