Od dziś obowiązują nowe obostrzenia

W życie wchodzą dziś nowe obostrzenia covidowe. Rząd tłumaczy to m.in. pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Limit osób niezaszczepionych w kościołach, gastronomii, hotelach oraz obiektach kulturalnych czy sportowych zostaje zmniejszony z 75 do 50 procent.

Mniej osób będzie mogło przebywać także w sklepach, siłowniach, klubach i centrach fitness czy muzeach. Do tej pory w takich obiektach obowiązywał limit jedna osoba na 10 mkw. Obecnie ten limit wynosi jedna osoba na 15 mkw.

Zmniejszony zostaje też limit osób na zgromadzeniach i uroczystościach, na których mogło być 150 osób. Nowy limit to 100 osób. Chodzi m.in. o wesela.

Jednocześnie zawieszone zostają loty do niektórych krajów Afryki. O szczegółach mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Podążając za rekomendacjami europejskiej agencji ds. kontroli zakażeń (ECDC) , wydajemy zakaz lotów do siedmiu krajów, które są rekomendowane przez ECDC, to są: Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe. Te państwa zostały uznane przez ECDC za kraje szczególnego ryzyka. W porozumieniu z Ministerstwem Infrastruktury zostanie wprowadzony zakaz lotów do tych państw – podkreślił minister zdrowia.

Osoby wracające z tych krajów nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez dwa tygodnie. Ponadto dla podróżujących z krajów  spoza strefy Schengen następuje wydłużenie kwarantanny do 14 dni.

Zwolnienie testem PCR jest możliwe w ich przypadku dopiero po 8 dniach od przekroczenia granicy. Nowe obostrzenia covidowe mają obowiązywać do 17 grudnia. [czytaj więcej]

RIRM

drukuj