Zła kondycja polskich szpitali

W terminie do 10 grudnia, tylko ponad jedna piąta przychodni podpisała umowy z NFZ na podstawową opiekę medyczną – napisał Nasz Dziennik.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neuman zapewniał podczas wysłuchania w senacie, że reszta umów zostanie podpisana do 21 grudnia. Całą sytuację wiceszef resortu zdrowia tłumaczył zbyt późnym wydaniem rozporządzenia przez prezesa NFZ. Sedno problemu, jak mówi senator i lekarz Waldemar Kraska z senackiej Komisji Zdrowia – tkwi jednak gdzie indziej.

– Powiedziałem to już w czasie debaty, że negocjacje z NFZ przebiegają w sposób jednostronny. Strona, która chce zawrzeć kontrakt, a NFZ przedstawia tylko jedną propozycję, więc albo się to bierze, albo się zostaje z niczym. Dyrektorzy szpitali, poradni są stawiani pod ścianą i robią to z dużym bólem serca, ponieważ tych środków jest naprawdę za mało. Myślę, że koniec roku powoduje, że są takie zawirowania; czy te umowy zostaną podpisane. Daj Boże, bo myślę tylko o pacjentach. Jest okres świąteczny, noworoczny i zamiast w tym duchu dobrej nadziei, że Pan Bóg się rodzi to ludzie po prostu żyją w niepewności – powiedział senator Waldemar Kraska.

Tymczasem przyszły rok też nie wróży niczego dobrego. W obecnym roku obserwuje się niższy, niż planowano, wpływ składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Gdyby obecny trend się zachował, to jak mówił Neuman , roczny niedobór przychodów ze składek może wynieść około 1mld, 640 mln zł. w skutek czego uruchamiana jest rezerwa w budżecie NFZ.

– To już jest namacalne, ponieważ wszystkie kontrakty, które są zawierane np. przez szpitale z NFZ są praktycznie niższe niż w ubiegłym roku. Jeżeli popatrzymy na to, co się dzieje w tej chwili, to ja sobie nie wyobrażam co się będzie działo; załóżmy w 2013 roku w grudniu. To będzie chyba rzeczywiście koniec świata, tak jak wszyscy dzisiaj mówią. Od wielu lat mówiliśmy, że ta składka jest za niska, że system trzeba przeorganizować, bo wpompowanie dodatkowych pieniędzy też nic nie daje. Naprawdę boję się, szczególnie o polskie szpitale, gdyż sprawa w aspekcie tej nowej ustawy, która zobowiązuje do ukrywania ujemnych wyników finansowych, albo przekształcania szpitali czy likwidacji – to naprawdę te małe szpitale powiatowe będą stały pod ścianą – powiedział senator Waldemar Kraska.

 

Wypowiedź senatora Waldemara Kraski


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj