Minister zdrowia wziął udział w posiedzeniu NRL

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wziął udział w posiedzeniu Naczelnej Rady Lekarskiej. Spotkanie odbyło się z inicjatywy lekarskiego samorządu i trwało około 40 minut.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Maciej Hamankiewicz w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja podkreślił, że choć spotkanie miało charakter kurtuazyjny, to pokazało wolę dialogu ze strony nowego ministra zdrowia. Wskazał, że Rada przekazała na ręce ministra opracowane postulaty dotyczące oczekiwanych zmian w systemie ochrony zdrowia w Polsce.

– Pan minister przyjął, obiecał nad wszystkimi tymi dywagacjami się pochylić. Jest ministrem zaledwie od kilku – można w cudzysłowie powiedzieć – „godzin”, w związku z tym siłą rzeczy tylko o niewielu szczegółach rozmawialiśmy. Zapowiedział kolejną wizytę. Odnieśliśmy bardzo pozytywne wrażenie, chęć dialogu, rozmowa językiem otwartym, szczerym, ale też i wyraźną chęcią porozumiewania się i szukania dobrych rozwiązań i dla pacjentów i dla świata lekarskiego – powiedział dr Maciej Hamankiewicz.

Od listopada ubiegłego roku część lekarzy prowadzi protest, w ramach którego wypowiada lub nie przedłuża tzw. klauzul opt–out. Jest to zgoda na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień.

Lekarze domagają się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń pracowników medycznych.

Według ostatnich danych MZ, klauzulę wypowiedziało niespełna 3,5 tys. osób i liczba ta zmniejsza się. Niektóre oddziały szpitalne, m.in. w woj. opolskim, były jednak zmuszone do ograniczenia działalności.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl