fot. PAP/Andrzej Grygiel

Na Śląsku otwarto Pracownię Elektrofizjologii i Stymulacji Serca

Pacjenci ze Śląska mogą od teraz korzystać z nowej Pracowni Elektrofizjologii i Stymulacji Serca. Salę otwarto wczoraj w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Pracownia mieści się w historycznym budynku tego szpitala, gdzie prof. Zbigniew Religa pierwszy raz w Polsce przeszczepił serce.

W uroczystym otwarciu wziął udział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Polityk podkreślił, że zabiegi, jakie będą wykonywane w nowej pracowni, są oczekiwane przez pacjentów. Poszerzenie bazy, jak wskazał szef resortu zdrowia, pozwoli na wykonywanie szybkich i skutecznych operacji.

– To miejsce, gdzie rozpoczęły się przeszczepy serca, będzie teraz przeznaczone na leczenie kardiologii inwazyjnej – tak można nazwać elektrofizjologię. Wiem, że jest to oczekiwane przez pacjentów Wiemy też, że na ablacje, szczególnie ablacje trudne, pacjenci czekają dłużej, w związku z tym poszerzanie tej bazy, gdzie można wykonać szybko, skutecznie i bezpiecznie zabiegi jest niezwykle ważne – akcentował Łukasz Szumowski.

Nowa pracownia w śląskim szpitalu będzie wykorzystywana m.in. do zabiegów implantacji urządzeń wszczepialnych, takich jak m.in. stymulatory.

Mieści się w niej też sala hybrydowa, w której będą wykonywane bardziej złożone zabiegi i procedury, wymagające wsparcia kardiochirurgów.

W nowej pracowni są m.in. dwa stoły operacyjne z nowoczesnymi systemami rentgenowskimi.

RIRM

drukuj