Kolejne rozmowy na linii lekarze rezydenci-minister zdrowia

Lekarze rezydenci po raz kolejny spotkają się dziś z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim. Kontynuację negocjacji zapowiedziano po ostatnich rozmowach, które odbyły się w ubiegły czwartek.

Strona rządowa podkreślała wówczas, że przedstawiła konkretne propozycje i mimo rozbieżności nastąpiło pewne zbliżenie stanowisk. Szef resortu zdrowia ocenił, że rozmowy idą w dobrym kierunku.

Młodzi medycy wskazywali, że spotkanie było konstruktywne, ale obie strony różnią się jeszcze w kilku kwestiach. Mowa o finansowaniu ochrony zdrowia, poprawie warunków pracy i płacy lekarzy czy ilości kadr medycznych.

Damian Patecki, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL, podkreśla, że wypracowanie porozumienia będzie trudne dla obu stron. Rezydenci domagają się m.in. szybszego wzrostu nakładów na zdrowie i większych wynagrodzeń.

Obecna sytuacja nikomu nie jest na rękę, ponieważ kryzys w polskiej ochronie zdrowia pokazał nam się teraz z całą mocą. Okazało się, że mamy za mało pracowników. Wystarczy tylko i wyłącznie egzekwować prawo pracy, żeby szpitale nie mogły funkcjonować. Jest to bardzo trudna sytuacja dla obu stron i nad tym będziemy się pochylać. Nam zależy na jak najszybszym zwiększeniu nakładów na ochronę zdrowia. Byłoby dobrze, gdyby ten wzrost rozpoczął się od dzisiaj. Niezależnie od tego, jaki będzie ostateczny kształt porozumienia, mamy nadzieję, że udało nam się zwrócić uwagę społeczeństwa na problem ochrony zdrowia – zaznacza Damian Patecki.

Tymczasem wczoraj w Sejmie odbyło się I czytanie obywatelskiego projektu zakładającego wzrost finansowania ochrony zdrowia do 6,8 proc. PKB od 2021 r. Za dalszymi pracami nad nim opowiedziały się podczas debaty wszystkie kluby – PiS, PO, N, PSL i Kukiz’15.

Wcześniej, bo pod koniec ub.r., Sejm uchwalił nowelizację ustawy, zgodnie z którą nakłady na ochronę zdrowia będą stopniowo wzrastać. Docelowy poziom finansowania wyznaczono na 6 proc. PKB – ma on być osiągnięty w 2025 r.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl