Upamiętnienie internowanych w Strzebielinku

W wejherowskim Szpitalu Specjalistycznym imienia Floriana Ceynowy nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej pomoc personelu szpitala internowanym w Strzebielinku. W czasie stanu wojennego działał tam Ośrodek Odosobnienia dla Internowanych.

Ośrodek Odosobnienia dla Internowanych w Strzebielinku funkcjonował od 13 grudnia 1981 r. do 23 grudnia 1982 r. w zakładzie karnym w Strzebielinku koło Wejherowa – mówi jeden z internowanych Henryk Mierzejewski.

– Strzebielinek to był ośrodek internowania i tutaj było internowanych bardzo dużo, na początku cała krajówka i wszyscy działacze „Solidarnościowi” – wspomina Henryk Mierzejewski.

Jednym z pierwszych internowanych w Strzebielinku był śp. prezydent Lech Kaczyński. Przebywali tu także m.in. Andrzej Gwiazda i Karol Modzelewski. W ośrodku znajdowało się łącznie 491 osób.

Złe warunki, zimne i przepełnione cele, a także racje żywnościowe, które z trudem zaspokajały głód – to wszystko sprawiało, że internowani zapadali na zdrowiu trafiając do szpitala w Wejherowie – wskazuje Mirosława Łukowicz żona Mirona Łukowicza – ordynatora oddziału dermatologicznego.

– Mąż na oddziale dermatologicznym zatrzymał sporo chorych ze Strzebielinka, tzn. internowanych. Pamiętam, że niektórzy bardzo poważnie przeżywali to internowanie i tam na oddziale jakoś się ratowali – wspomina Mirosława Łukowicz.

Henryk Mierzejewski wskazuje, że dla wielu internowanych szpital okazał się ratunkiem, gdyż panowała tam miła atmosfera.

Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla dodaje, że po uzyskaniu skierowania do szpitala kilka osób uciekło z obozu internowania w Strzebielinku. Wśród tych osób był między innymi Krzysztof Wyszkowski, który wspomina tamto wydarzenie.

– Ucieczka oczywiście była tajna. Musiałem to ukryć również przed personelem szpitalnym, przyjaciółmi, lekarzami i pielęgniarkami. Miałem nawet wyrzuty sumienia, że narażam ich na nieprzyjemności – mówi Krzysztof Wyszkowski.

Wczorajsze wydarzenie odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej pomoc personelu szpitala internowanym w Strzebielinku zorganizował Społeczny Zespół ds. Upamiętniania Etosu Solidarności oraz byli internowani w Strzebielinku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl