fot. PAP/Rafał Guz

Prof. Majchrowski: w ciągu kilku tygodni odpowiedź na kryzys wokół TK

Zespół Ekspertów ds. Problematyki Trybunału Konstytucyjnego w ciągu kilku tygodni ma przedstawić pisemną odpowiedź na kryzys wokół Trybunału. Prof. Jan Majchrowski, który jest koordynatorem zespołu, powiedział, że dokument ma się składać z dwóch części.

Pierwsza część dokumentu – jak tłumaczył prof. Majchrowski – będzie stanowiła propozycję merytoryczną rozwiązania zaistniałej sytuacji. Część druga ma być uzasadnieniem propozycji.

Prof. Majchrowski powiedział, że członkowie zespołu przygotowali swoje analizy dotyczące opinii Komisji Weneckiej.

Będziemy starali się to zawrzeć w jednym, konkretnym dokumencie finalnym i ten dokument przedstawić. Na razie nie mamy nawet elementów takiego dokumentu na piśmie, mamy szereg opinii, ale pewne rzeczy już sobie przedyskutowaliśmy, z czego wyłania się początkowy obraz drogi, którą byśmy chcieli pójść – wskazał prof. Jan Majchrowski.

Zespół Ekspertów ds. Problematyki Trybunału Konstytucyjnego zbierze się na kolejnym spotkaniu 11 maja. Został on powołany przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego po tym jak premier Beata Szydło przekazała opinię Komisji Weneckiej do niższej izby parlamentu.

Sama Komisja Wenecka wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

RIRM

drukuj