fot. PAP/Tomasz Gzell

TK opublikował treść wniosku premiera M. Morawieckiego w sprawie zbadania zgodności tzw. Konwencji Stambulskiej z Konstytucją RP

Na stronie Trybunału Konstytucyjnego opublikowano treść wniosku premiera Mateusza Morawieckiego o zbadanie zgodności z konstytucją tzw. Konwencji Stambulskiej. Zdaniem wnioskodawcy dokument ten nie pozwala państwu na zachowanie bezstronności w odniesieniu do przekonań światopoglądowych.

Pod koniec lipca minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro złożył do minister rodziny, pracy i polityki społecznej wniosek o wszczęcie procedury wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej.

Kilka dni później premier Mateusz Morawiecki zdecydował o skierowana do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności konwencji z konstytucją. Chodzi tu przede wszystkim o artykuł mówiący o zachowaniu przez władzę bezstronności w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, a także o zapis dotyczący prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. We wniosku podkreślono, że Polska złożyła do konwencji dwie deklaracje i cztery zastrzeżenia. Wszystko z jasnym wskazaniem, że dokument – zdaniem Polski – nie pozwala państwu na zachowanie bezstronności w odniesieniu do przekonań światopoglądowych.

Treść całego wniosku opublikowana jest na stronie Trybunału Konstytucyjnego.

TV Trwam News

drukuj