fot. PAP/Paweł Supernak

M. Morawiecki dla CNN: Wprowadziliśmy bardziej restrykcyjne działania w porównaniu z innymi krajami UE i wygląda na to, że są one efektywne

Premier Mateusz Morawiecki na antenie amerykańskiej stacji CNN przedstawił założenia polskiego pakietu antykryzysowego. Szef rządu wskazał, że przed Polską wielkie wyzwania.

Premier Mateusz Morawiecki w udzielonym w czwartek wywiadzie stacji telewizyjnej CNN oświadczył, że podjęte przez Polskę działania w walce z koronawirusem – zarówno w kwestii zabezpieczenia granic, jak i ochrony gospodarki – były niezbędne i że ma nadzieję, iż przyniosą efekty. Szef rządu wskazał, że choć szczyt zachorowań w Polsce wciąż przed nami, to dzięki zdecydowanym decyzjom sytuacja nie jest tak zła jak na przykład we Włoszech oraz Hiszpanii.

– Strefa Schengen ma specjalne procedury, które umożliwiają krajom członkowskim czasowe zawieszenie zasad i to właśnie zrobiliśmy. Rozpoczęliśmy kontrole graniczne, ponieważ większość przypadków koronawirusa dociera zza granicy – Włoch, Hiszpanii i innych krajów zachodniej części UE. Te kontrole pomogły nam w poddaniu większej liczbie osób kwarantannie i spowolnieniu epidemii. Wprowadziliśmy bardziej restrykcyjne działania w porównaniu z innymi krajami UE i wygląda na to, że są one efektywne. Mamy mniej przypadków niż wiele innych krajów – podkreślił szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że restrykcyjne działania są niekorzystne dla gospodarki, jednak w obecnej sytuacji są niezbędne. Wyraził nadzieję, że dzięki nim polska gospodarka zdoła później szybko powrócić do normalnego funkcjonowania. Szef rządu zaznaczył, że tzw. tarcza antykryzysowa jest w całości oparta na budżecie państwa.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj