fot. PAP/Marcin Obara

M. Salvini po spotkaniu z Morawieckim: Chciałbym, aby powstała oś włosko-polska

Wicepremier i szef MSW Włoch Matteo Salvini, który w środę w Warszawie spotkał się z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim, powiedział, że była to „doskonała rozmowa”. Chciałbym, aby powstała oś włosko-polska – oświadczył.

Matteo Salvini ocenił w rozmowie z PAP, że jego spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim było „doskonałe”.

„Rozmawialiśmy o wielu ważnych, łączących nas kwestiach” – powiedział włoski polityk, wymieniając wśród tematów rozmów m.in. bezpieczeństwo, przyszłość Europy, sprawy rodziny, biznesu, migracji oraz współpracę włosko-polską.

„Chciałbym, aby powstała oś włosko-polska” – podkreślił Matteo Salvini.

Jak dodał, Polska i Włochy to dwa wielkie, rozwijające się kraje, które łączy wspólna historia i wspólne interesy.

Wicepremier Włoch wyraził również zadowolenie z wcześniejszej rozmowy z szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim, na którego zaproszenie odwiedził polską stolicę.

Na wcześniejszej konferencji prasowej po ich spotkaniu Salvini przekonywał m.in., że Polska i Włochy będą bohaterami „nowej wiosny europejskiej” i „nowej równowagi” po latach dominacji kontynentu przez oś francusko-niemiecką. Według niego oznaczać ona będzie odrodzenie „prawdziwych europejskich wartości, gdzie będzie mniej finansów, mniej biurokracji, więcej pracy i więcej rodziny, a przede wszystkim więcej bezpieczeństwa”.

Joachim Brudziński podkreślał z kolei, że Polska i Włochy są integralną częścią UE i nigdzie się z niej nie wybierają.

„A tym, którzy być może chcieliby, albo mają nadzieję, by nas umiejscowić na pozycjach skrajnych, antyeuropejskich, to możemy powiedzieć tylko tyle: jest to mission impossible” – mówił szef polskiego MSWiA.

Matteo Salvini, który jest szefem prawicowej partii Liga, ma w Warszawie spotkać się jeszcze z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Przed tygodniem włoska „La Repubblica” informując o planowanych rozmowach lidera Ligi z Jarosławem Kaczyńskim pisała, że głównym poruszonym przez nich tematem ma być zawarcie porozumienia przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego i możliwe powołanie wspólnej grupy, w której znalazłyby się PiS, Liga i inne siły prawicy.

Lewicowy włoski dziennik podał, że zorganizowanie spotkania z prezesem PiS nie było łatwe; aby do niego doszło, do Warszawy dwa razy udała się z poufną misją delegacja Ligi, której liderem jest Matteo Salvini. Przypomina się zarazem, że szef włoskiego MSW uważany jest za „zbyt bliskiego przyjaciela Moskwy”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl