fot. PAP/Darek Delmanowicz

Premier M. Morawiecki: Polska może stać się hubem wodorowym w ciągu kolejnej dekady

Polska może stać się hubem wodorowym w ciągu kolejnej dekady i będziemy podejmowali działania, żeby takim hubem się stała. Jedną z Dolin Wodorowych będzie Rzeszów – powiedział podczas konferencji prasowej w Jasionce premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki podczas swojej wizyty na Podkarpaciu powiedział, że przed Polską jest „dekada zmian, która ma szansę wzmocnić nasze państwo we wszystkich jego regionach i taki jest nasz plan dla Rzeszowa, dla Podkarpacia”.

Premier podkreślił, że aby skorzystać z tego planu, należy zwrócić się w stronę tego, co „widać dla całego świata, jest podstawowym paradygmatem polityki gospodarczej – to transformacja klimatyczna i energetyczna, która niesie ze sobą możliwości rozwoju dla całych regionów”. Jak tłumaczył szef rządu, „jednym z podstawowych elementów tej transformacji jest to, na czym teraz najbardziej zaawansowane państwa świata zaczynają się koncentrować; to gospodarka wodorowa, transformacja uwzględniająca wodór w całym łańcuchu kompetencji, wykorzystująca wodór w produkcji energii elektrycznej”.

Według Mateusza Morawieckiego „Polska może stać się hubem wodorowym w ciągu kolejnej dekady i będziemy podejmowali działania, żeby takim hubem się stała. Jedną z Dolin Wodorowych (…) będzie Rzeszów, Podkarpacie” – zadeklarował premier.

Według niego „już teraz Polska jest jednym z liderów produkcji wodoru na świecie”, piątym w ujęciu globalnym, a trzecim w Europie.

„Takie możliwości zobowiązują i pokazują, że mamy u nas w Polsce wypracowane kompetencje” – ocenił.

Jak dodał, w Polsce będzie pięć Dolin Wodorowych i „to będą główne ogniwa gospodarki wodorowej”.

„Chcemy mierzyć wysoko, wodór ma szansę być paliwem z przyszłości” – powiedział szef rządu, zapowiadając, że do 2034 roku powstaną w Polsce elektrolizery o mocy co najmniej dwóch gigawatów.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl