fot. Tomasz Strąg

Min. Morawiecki: mamy szansę na silniejszy wzrost gospodarczy

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki studzi niepokój dot. polskiej gospodarki, po decyzji jednej ze światowych agencji raitingowych wobec Polski.

Standard & Poor’s obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Polski z poziomu A minus do BBB plus z perspektywą negatywną, wskazując jako powód wynik różnych działań legislacyjnych nowego rządu. Decyzja wywołała gwałtowne osłabienie złotego w stosunku do innych walut. [czytaj więcej] 

W radiu RMF FM wicepremier powiedział, że nie dzieje się nic niepokojącego z polską gospodarką. Poinformował też, że przedstawicielstwo Banku Światowego i MFW mówią o szansie na silniejszy wzrost gospodarczy.

W obu tych bardzo ważnych instytucjach stwierdzono, że właściwie wzrost gospodarczy w tym roku ma szansę być silniejszy, a co jeszcze ważniejsze, w roku 2017 i 2018 wzrost może oscylować wokół 4 proc. – i będzie jednym z najwyższych w Europie i właściwie na świecie, czyli bardzo mocne fundamenty –  stwierdził minister.

Wicepremier Mateusz Morawiecki stwierdził też, że decyzja agencji Standard & Poor’s może być związana z sytuacją geopolityczną. Wyjaśnił, że w otoczeniu Polski nie jest spokojnie, co odzwierciedlają raitingi.

Wicepremier i minister rozwoju podkreślił, że nasz rating jest cały czas wyższy niż rating Włoch, bardzo potężnego państwa zachodnioeuropejskiego; jest na poziomie dokładnie takim jak Hiszpania. Obniżenie nie jest sygnałem, który jest bardzo niepokojący – powiedział minister.

RIRM

 

drukuj