fot. Krystian Maj/KPRM

Premier: KE wyraziła zgodę na zaangażowanie środków krajowych w pomoc przedsiębiorcom poszkodowanym przez obostrzenia w związku z pandemią

Jest zielone światło Komisji Europejskiej na zaangażowanie środków krajowych w pomoc przedsiębiorcom poszkodowanym przez obostrzenia w związku z COVID-19 – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przyznał, że Polska czekała dość długo na decyzję Brukseli.  

Premier poinformował też, że do miliarda złotych zostanie przeznaczone dla gmin i powiatów m.in. z południa Polski, poszkodowanych z powodu restrykcji dla turystyki.

Mateusz Morawiecki zapowiedział na konferencji prasowej, że w krótkim czasie przyjęta zostanie odpowiednia legislacja, tak, aby uruchomić [tarczę branżową]. W sumie chodzi o przynajmniej 35 mld złotych. To kwota, która ma szansę uratować wielu przedsiębiorców i setki tysięcy miejsc pracy – zaznaczył.

– To co najmniej 3 mld złotych dla mikrofirm, najmniejszych 1-2-osobowych, ale w kategorii aż do 9 pracowników. To kolejne 7-8 mld złotych dla małych firm od 9 do 49 pracowników. Dla firm średnich i większych to kolejne ponad 20 mld złotych. Środki będą przeznaczone bardzo szybko, ponieważ w końcu przyszła zgoda z Komisji Europejskiej. Chcę podkreślić, że są to środki, za które odpowiada budżet państwa polskiego – podkreślił premier RP.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że w ramach pierwszej tarczy przekazano ponad 150 mld zł w różnych instrumentach dla firm. Ponad 60 mld zł przekazało w ramach tarczy finansowej PFR.

Aktualnie mamy drugie najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej. To nieco ponad 3 procent. Jak zauważył szef rządu, powstały też setki tysięcy nowych miejsc pracy. W ocenie premiera, Polska gospodarka ma szansę wrócić do stanu sprzed pandemii pod koniec 2021 roku lub na początku 2022 roku.

 

RIRM

drukuj