Premier M. Morawiecki: Przystępujemy do kolejnego etapu walki z koronawirusem, nasze zmagania przynoszą skutek

Przystępujemy do kolejnego etapu walki z koronawirusem. Nasze zmagania trwają już kilka tygodni i przynoszą wymierny skutek. Mamy jeden z najniższych wyników w Europie, jeżeli chodzi o liczbę zachorowań i zgonów związanych z pandemią – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

„Dziś przystępujemy do kolejnego etapu walki z koronawirusem. Nasze zmagania trwają już kilka tygodni i przynoszą wymierny skutek. Mamy jeden z najniższych wyników w Europie, jeżeli chodzi o liczbę zachorowań i zgonów związanych z pandemią. Wprowadzone restrykcje okazały się skuteczne” – napisał szef rządu na swoim profilu na Facebooku.

Jak dodał, „jednak, w związku z docierającymi do nas z całego świata informacjami, musimy reagować zdecydowanie” i poinformował, że polski rząd pod jego przewodnictwem, we współpracy z prezydentem Andrzejem Dudą i samorządami, wykorzystuje wszelkie dostępne środki, by uniknąć tego, co spotkało kraje bogatsze i zachód Europy.

„Robimy wszystko, by maksymalnie wypłaszczyć krzywą zarażeń i jednocześnie być przygotowanym na rosnącą liczbę chorych. Do tej pory zbudowaliśmy skutecznie funkcjonujący kordon sanitarny, jednak w wyniku analiz specjalistów, naszych własnych raportów i zaleceń World Health Organization (WHO) uznaliśmy, że niezbędne jest wprowadzenie kolejnych ograniczeń” – napisał.

Szef rządu wymienił też w jedenastu punktach najważniejsze z tych ograniczeń.

„1. Wprowadzamy limity osób w sklepach, na targowiskach i na poczcie – uzależniony od liczby kas, stoisk i okienek.

  1. Nakazujemy zamknięcie salonów kosmetycznych, urody, zakładów fryzjerskich.
  2. Zamykamy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane – w weekendy.
  3. Wprowadzamy również ograniczenia w funkcjonowaniu hoteli oraz miejsc noclegowych.
  4. Od 1 kwietnia wprowadzamy tzw. rozszerzoną formułę kwarantanny – osoby obejmowane kwarantanną zostaną albo poddane całkowitej izolacji, albo obligatoryjnie kwarantanną zostanie poddana również ich rodzina.
  5. W zakładach pracy, biurowcach, fabrykach zwiększamy wymogi sanitarne – wprowadzamy obowiązek zachowania odpowiedniej, minimalnej odległości między stanowiskami pracy oraz stosowania środków ochrony osobistej i do dezynfekcji.
  6. Odkładamy w czasie zabiegi rehabilitacyjne – z wyjątkiem ratujących życie, pilnych, wymaganych przez stan zdrowia.
  7. Osoby poniżej 18 roku życia mogą przebywać poza domem wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
  8. W trosce o seniorów i osoby starsze, najbardziej narażone – wprowadzamy specjalne godziny zakupów w sklepach spożywczych i aptekach wyłącznie dla osób powyżej 65 roku życia.
  9. Wyłączamy z użytkowania sieci rowerów miejskich, ograniczamy dostęp do parków, placów, bulwarów, promenad i zieleńców.
  10. Zwiększamy limity dotyczące zachowania odległości i liczby pasażerów u przewoźników prywatnych, na wzór komunikacji publicznej” – czytamy.

Premier wystosował także apel o „obywatelską odpowiedzialność”.

„Drodzy Państwo – wszyscy pragniemy, by nasze życie jak najszybciej wróciło do normy. Jednak aby tak się stało, musimy jeszcze na jakiś czas wykazać się obywatelską odpowiedzialnością, dyscypliną i solidarnością. Samoograniczanie się i dystans społeczny to najlepsze metody na walkę z koronawirusem. Wszystkie te odpowiedzialne zachowania i tymczasowe zakazy, wzmocnione działaniami rządu i poświęceniem lekarzy, ratowników, nauczycieli, aptekarzy, pracowników sklepów spożywczych i wszystkich innych ludzi, dzięki którym możemy bezpiecznie przebywać w domach, mając zapewnione podstawowe potrzeby, spowodują, że z tej walki wyjdziemy zwycięsko” – podkreślił premier.

Szef rządu zaapelował również, „byśmy wspólnie walczyli z nieodpowiedzialnymi zachowaniami społecznymi”.

„Reagujmy – pomagajmy starszym, ale zwracajmy również uwagę młodszym i łamiącym zakazy. To nasz wspólny interes. Dziś życzę wszystkim Polakom nadziei. Bo siły i determinacji na pewno nam nie brakuje. Wspólnie postawmy tamę pandemii!” – stwierdził.

Po szczegółowe informacje premier Morawiecki tradycyjnie odesłał na oficjalne, internetowe strony rządowe (Kancelarii Premiera, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Głównego Inspektoratu Sanitarnego) i przestrzegł „przed szerzeniem nieprawdziwych i niesprawdzonych informacji”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl