Potrzeba wzmocnienia sankcji. P. Jaki: Polska konsekwentnie ostrzegała przed W. Putinem
Premier Mateusz Morawiecki oczekuje od Komisji Europejskiej planu działania, który wytyczy tempo odchodzenia od rosyjskich surowców energetycznych. Na bojkot dostaw ropy z Rosji zdecydowali się Amerykanie i Brytyjczycy.
Za pieniądze z ropy, gazu i węgla Władimir Putin finansuje dziś wojnę. Polska chce to przeciąć. Premier Mateusz Morawiecki mówił o tym po spotkaniu z premierem Norwegii.
– Wzywam Komisję Europejską i naszych kolegów z Europy Zachodniej do wypracowania mapy drogowej w kierunku osiągnięcia niezależności od rosyjskiej ropy, gazu i węgla – powiedział premier RP.
https://twitter.com/PremierRP/status/1501270944412696576?s=20&t=XZhk5HG0QMOgiZ23w3CXvw
Polska od dawna próbuje dywersyfikować dostawy gazu. Nauczona doświadczeniem, pracowała, by – zamiast z Rosji – w błękitne paliwo zaopatrzyć się poprzez Baltic Pipe i terminale LNG. Opieszałość w tych działaniach wytykał Europie Patryk Jaki. Przypomniał, że Polska konsekwentnie ostrzegała przed Władimirem Putinem.
– Putin nie jest w stanie prowadzić żadnej wojny bez pieniędzy. (…) Dalej płacicie w tym czasie 600 mln euro dziennie Putinowi i za te pieniądze on morduje codziennie ludzi – wskazał europoseł Patryk Jaki.
https://twitter.com/PatrykJaki/status/1501246080104775680
W Unii Europejskiej dyskusja o odejściu od rosyjskich surowców energetycznych jest bardzo burzliwa. Komisja Europejska, zwłaszcza w przypadku gazu, chce działać szybko. Dziś 40 proc. gazu w całej Unii to gaz z Rosji. Do końca tego roku przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, chce zredukować to uzależnienie o dwie trzecie.
„Jesteśmy zbyt zależni od rosyjskich paliw kopalnych. Musimy zapewnić niezawodne, bezpieczne i przystępne cenowo dostawy energii dla europejskich konsumentów” – zaznaczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej.
We are too dependent on Russian fossils fuels.
We must ensure a reliable, secure and affordable supply of energy to European consumers.
With the #EUGreenDeal, we know how to get there.
But we need to move faster.
This is what RePowerEU is about.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) March 8, 2022
Według prezydenta USA część europejskich państw nie jest w stanie dołączyć do embarga na rosyjską energię. Joe Biden podjął jednak decyzje, że Amerykanie nie mają tutaj na co czekać.
– Zakazujemy wszelkiego importu rosyjskiej ropy, gazu i energii. Rosyjska ropa nie będzie już akceptowana w portach Stanów Zjednoczonych, a naród amerykański zada kolejny potężny cios machinie wojennej Putina – zaznaczył prezydent USA.
Decyzja amerykańskiego prezydenta w Kijowie została odebrana z entuzjazmem.
„Jestem wdzięczny Stanom Zjednoczonym i prezydentowi Joe Bidenowi za osobiste przywództwo w uderzeniu w serce machiny wojennej Putina i zakazanie dostaw ropy, gazu i węgla na rynek amerykański” – napisał prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Thankful for US and @POTUS personal leadership in striking in the heart of Putin’s war machine and banning oil, gas and coal from US market. Encourage other countries and leaders to follow.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 8, 2022
Do bojkotu przyłączają się Brytyjczycy. Embargo na rosyjską ropę wprowadzą wraz z końcem tego roku.
– Nie możemy zrobić tego z dnia na dzień, ale z pewnością możemy zrobić to w sposób, który nie zakłóca dostaw – powiedział premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson.
Zaprzestanie kupowania rosyjskiej ropy i gazu ogłosił we wtorek koncern Shell. Spółka zapowiedziała, że zaprzestanie pojedynczych transakcji dotyczących szybkich dostaw i nie odnowi kontraktów długoterminowych z Rosją.
Dziś o 12.30 w PE głosowanie nad kolejnymi sankcjami na…Polskę. Test na dojrzałość w czasie wojny na Ukrainie dla naszej opozycji i całej klasy politycznej w UE. Prośba, aby śledzić wyniki głosowania. https://t.co/dU9oYvkE0L
— Patryk Jaki – MEP (@PatrykJaki) March 9, 2022
TV Trwam News