fot. PAP/Leszek Szymański

Potrzeba wzmocnienia sankcji. P. Jaki: Polska konsekwentnie ostrzegała przed W. Putinem

Premier Mateusz Morawiecki oczekuje od Komisji Europejskiej planu działania, który wytyczy tempo odchodzenia od rosyjskich surowców energetycznych. Na bojkot dostaw ropy z Rosji zdecydowali się Amerykanie i Brytyjczycy.

Za pieniądze z ropy, gazu i węgla Władimir Putin finansuje dziś wojnę. Polska chce to przeciąć. Premier Mateusz Morawiecki mówił o tym  po spotkaniu z premierem Norwegii.

– Wzywam Komisję Europejską i naszych kolegów z Europy Zachodniej do wypracowania mapy drogowej w kierunku osiągnięcia niezależności od rosyjskiej ropy, gazu i węgla – powiedział premier RP.

https://twitter.com/PremierRP/status/1501270944412696576?s=20&t=XZhk5HG0QMOgiZ23w3CXvw

Polska od dawna próbuje dywersyfikować dostawy gazu. Nauczona doświadczeniem, pracowała, by – zamiast z Rosji – w błękitne paliwo zaopatrzyć się poprzez Baltic Pipe i terminale LNG. Opieszałość w tych działaniach wytykał Europie Patryk Jaki. Przypomniał, że Polska konsekwentnie ostrzegała przed Władimirem Putinem.

– Putin nie jest w stanie prowadzić żadnej wojny bez pieniędzy. (…) Dalej płacicie w tym czasie 600 mln euro dziennie Putinowi i za te pieniądze on morduje codziennie ludzi – wskazał europoseł Patryk Jaki.

https://twitter.com/PatrykJaki/status/1501246080104775680

W Unii Europejskiej dyskusja o odejściu od rosyjskich surowców energetycznych jest bardzo burzliwa. Komisja Europejska, zwłaszcza w przypadku gazu, chce działać szybko. Dziś 40 proc. gazu w całej Unii to gaz z Rosji. Do końca tego roku przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, chce zredukować to uzależnienie o dwie trzecie.

„Jesteśmy zbyt zależni od rosyjskich paliw kopalnych. Musimy zapewnić niezawodne, bezpieczne i przystępne cenowo dostawy energii dla europejskich konsumentów” – zaznaczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej. 

Według prezydenta USA część europejskich państw nie jest w stanie dołączyć do embarga na rosyjską energię. Joe Biden podjął jednak decyzje, że Amerykanie nie mają tutaj na co czekać.

– Zakazujemy wszelkiego importu rosyjskiej ropy, gazu i energii. Rosyjska ropa nie będzie już akceptowana w portach Stanów Zjednoczonych, a naród amerykański zada kolejny potężny cios machinie wojennej Putina – zaznaczył prezydent USA.

Decyzja amerykańskiego prezydenta w Kijowie została odebrana z entuzjazmem.

„Jestem wdzięczny Stanom Zjednoczonym i prezydentowi Joe Bidenowi za osobiste przywództwo w uderzeniu w serce machiny wojennej Putina i zakazanie dostaw ropy, gazu i węgla na rynek amerykański” – napisał prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Do bojkotu przyłączają się Brytyjczycy. Embargo na rosyjską ropę wprowadzą wraz z końcem tego roku.

– Nie możemy zrobić tego z dnia na dzień, ale z pewnością możemy zrobić to w sposób, który nie zakłóca dostaw – powiedział premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson.

Zaprzestanie kupowania rosyjskiej ropy i gazu ogłosił we wtorek koncern Shell. Spółka zapowiedziała, że zaprzestanie pojedynczych transakcji dotyczących szybkich dostaw i nie odnowi kontraktów długoterminowych z Rosją.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl