fot. PAP/Abaca

Prezydent R. Erdogan rozmawiał z W. Putinem o umowie zbożowej

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem o przedłużonej umowie zbożowej umożliwiającej eksport zboża ukraińskiego. Erdogan podkreślił rolę negocjacji w zakończeniu wojny na Ukrainie – podała kancelaria prezydenta Turcji.

W komunikacie w sobotę strona turecka podała, że Recep Tayyip Erdogan rozmawiał z Władimirem Putinem o sposobach poprawy relacji rosyjsko-tureckich i o wydarzeniach związanych z wojną na Ukrainie. Erdogan podkreślił znaczenie zakończenia konfliktu na drodze negocjacji, najszybciej jak to możliwe.

Według kancelarii prezydenta Turcji mówił on również o „pozytywnej postawie” Putina w sprawie przedłużenia umowy zbożowej. Erdogan informował 18 marca o przedłużeniu tej umowy, wynegocjowanej z udziałem Turcji. Porozumienie przedłużono o 120 dni pomimo oporu Kremla, który mówił wcześniej o terminie 60 dni.

Umowa została wynegocjowana z Rosją i Ukrainą przez ONZ i Turcję w lipcu 2022 r., i odnowiona na kolejne 120 dni w listopadzie. Jej celem jest złagodzenie kryzysu żywnościowego wywołanego inwazją rosyjską na Ukrainie i związanym z tym wzrostem cen żywności. Od czasu podpisania umowy wyeksportowano ponad 24 milionów ton zbóż z Ukrainy.

PAP

drukuj