M. Morawiecki: Kongres „Polska Wielki Projekt” to forum unikalne

Kongres „Polska Wielki Projekt” to forum unikalne; ambitnie podchodzi do polskich możliwości, stara się tak analizować rzeczywistość, aby proponować podjęcie kroków w różnych perspektywach czasu – powiedział w czwartek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

W czwartek zaczął się w Warszawie VIII Kongres „Polska Wielki Projekt”. Tegoroczna edycja jest ósmą z kolei. Zgodnie z oficjalną stroną kongresu, jego idea to „debata nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi, stojącymi przed Polską w najbliższych dekadach”.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w czwartek na konferencji prasowej, że dla niego ten kongres jest bardzo ważnym forum wypracowywania idei o charakterze fundamentalnym.

„Idei w tematyce społecznej, gospodarczej, jak Polska ma się rozwijać w obliczu zmian rewolucyjnych, zmian w przemyśle, kulturze, gospodarce i polityce zachodzących wokół nas” – wyjaśnił premier.

„Jest to forum w jakimś stopniu unikalne, ponieważ patrzy na otaczający nas świat w bardzo pozytywny sposób, ale zarazem niezwykle ambitnie podchodzi do polskich możliwości, szans, aspiracji, preferencji i w taki sposób stara się intelektualnie przeanalizować rzeczywistość, żeby zaproponować pewne kroki w perspektywie roku, dwóch, dziesięciu, dwudziestu lat” – dodał.

Mateusz Morawiecki podziękował „najsławniejszym uczestnikom” za to, że wezmą udział w tegorocznym kongresie (wskazał na noblistę prof. Thomasa Sargenta oraz filozofa prof. Petera Sloterdijka) oraz wszystkim uczestnikom, „za to, że wzbogacają duchowo oraz intelektualnie ten niezwykle cenny kongres”.

Wśród tegorocznych prelegentów kongresu są m.in. laureat Nagrody Nobla z ekonomii prof. Thomas Sargent, niemiecki filozof i kulturoznawca prof. Peter Sloterdijk, prezes Sądu Konstytucyjnego Węgier dr Tamas Sulyok, historyk prof. David Engels, poseł do PE prof. Ryszard Legutko oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Kongres „Polska Wielki Projekt” przyznaje co roku Nagrodę im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Od roku 2014 kapituła wręcza również medal „Odwaga i Wiarygodność”, który przyznawany jest osobom aktywnie działającym na rzecz Kongresu oraz wizerunku Polski i jej obywateli w świecie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl