fot. PAP/Radek Pietruszka

Wiceszef KPRP: W poniedziałek upływa termin na przedstawienie przez premiera RP składu rządu

W poniedziałek upływa termin na przedstawienie przez premiera Mateusza Morawieckiego składu rządu – powiedział zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, Piotr Ćwik. Zaznaczył, że jeśli premier przedstawi skład rządu, to w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim dojdzie do powołania rządu.

13 listopada prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów i desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera.

Minister w Kancelarii Prezydenta RP, Piotr Ćwik, został m.in. zapytany, czy Kancelaria Prezydenta wie, kto będzie w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego.

„Pan prezydent zgodnie z obowiązującymi przepisami i dobrym obyczajem politycznym, o którym powtarzamy nieustająco, powierzył misję tworzenia rządu panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. I tu rola pana prezydenta się zakończyła, do momentu, dokąd pan premier nie przyjdzie i nie przedstawi swojego gabinetu” – przypomniał zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.

Na uwagę prowadzącego, że „lista ministrów, którzy mają być zaprzysiężeni, trafia do prezydenta z jakimś wyprzedzeniem”, Piotr Ćwik podkreślił, że „jutro upływa ten termin, kiedy pan premier powinien przedstawić skład”. Dopytywany, „czy na razie nie przestawił”, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP odpowiedział, że z tego, co wie, to nie przedstawił.

Zapytany również, „czy informacja o tym, że jutro o godz. 16.30 będzie zaprzysiężenie rządu, jest informacją prawdziwą”, Piotr Ćwik podkreślił, że „tak, ta informacja jest prawdziwa.

„Rzeczywiście jutro upływa termin dwóch tygodni” – dodał.

„Jeśli pan premier przedstawi skład swojego rządu panu prezydentowi, to jutro o 16.30 dojdzie do powołania tego rządu w Pałacu Prezydenckim i to jest data w kalendarzu pana prezydenta przewidziana ewentualnie na tę okoliczność” – powiedział minister.

Odniósł się do pytania o możliwość rezygnacji przez Mateusza Morawieckiego z misji formowania rządu.

„Wszystkie możliwości są na stole i mamy tego wszyscy świadomość” –  powiedział.

„Ja bym tylko apelował, aby w całej tej dużej narracji, która się przetacza i spojrzenia z różnych stron sceny politycznej, co jest oczywiście normalne, zachować umiar, jeśli chodzi o komentowanie i nie odmawiać panu prezydentowi prawa do kolejnych kroków, które są zgodne z Konstytucją i zgodne z dobrym obyczajem politycznym, który do tej pory obowiązywał” –  podkreślił.

Także minister w Kancelarii Prezydenta RP, Wojciech Kolarski, podkreślił w niedzielę w TVP Info, że „prezydent Andrzej Duda przestrzega wszystkich terminów konstytucyjnych”.

„Jutro o 16.30 obędzie się zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego, który będzie miał od tego momentu dwa tygodnie na uzyskanie większości w Sejmie” – poinformował.

Zaprzysiężenie nowego rządu zapowiedział także szef Gabinetu Prezydenta,  Marcin Mastalerek, podczas niedzielnego wystąpienia w Polsat News. Wskazał, że wnioski o powołanie rządu przychodzą do Pałacu Prezydenckiego przed uroczystością.

„Panowie są w stałym kontakcie, współpracują od już od 6 lat, więc myślę, że pan prezydent zna (skład nowego rządu), dlatego, że rozmawiają na bieżąco” – powiedział.

Wskazał jednak, że nie zdradzi, kto został powołany do nowego rządu, ponieważ „nie będzie w żaden sposób ubiegał premiera Morawieckiego”.

„To jest rząd premiera Morawieckiego, bardzo dobrze, że premier walczy, bardzo dobrze, że chce poddać (nowy rząd) pod głosowanie” – ocenił szef Gabinetu Prezydenta RP.

„Jak rozumiem, będzie to rząd zupełnie inny niż wcześniej, inna będzie konstrukcja tego rządu, dlatego pewnie mniej polityków partyjnych, bardziej będzie to rząd ekspercki” – stwierdził.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w piątek, że w poniedziałek przedstawi skład rządu – Koalicję Polskich Spraw, a o terminie expose porozmawia z marszałkiem Sejmu, Szymonem Hołownią.

13 listopada prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów, która do czasu powołania nowego rządu będzie nadal sprawować obowiązki, a następnie – zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami – desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera.

Prezydent powołuje Prezesa Rady Ministrów wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów i odbiera przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów.

Zgodnie z Konstytucją RP, w ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Konstytucja RP stanowi, że jeśli w pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu,  inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm; kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 194 mandaty, co nie daje większości co najmniej 231 posłów. Koalicja Obywatelska zdobyła 157 mandatów, Trzecia Droga – 65, Nowa Lewica – 26, a Konfederacja – 18.

10 listopada doszło do parafowania umowy koalicyjnej przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, Donalda Tuska; przewodniczącego Polski 2050, Szymona Hołowni; prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia. Kandydatem koalicji na premiera jest Donald Tusk.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl