M. Małecki: w poprzednich latach ważniejsze były interesy poszczególnych ministerstw, niż dobro narodowe

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja podkreślił, że celem rekonstrukcji rządu jest usprawnienie funkcjonalności państwa, a za czasów PO-PSL wszelkie zmiany w rządzie były wymuszane skandalami. Wiceminister skarbu państwa zaznaczył, że w obecnej strukturze wielka odpowiedzialność spoczywać będzie na wicepremierze Mateuszu Morawieckim, który jest znakomicie przygotowany do realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Nie tylko ostatnie dni dla rządu są bardzo intensywne, ale ostatnie 10 miesięcy, ponieważ obecny rząd już zrobił dla Polski więcej, niż PO i PSL przez ostatnie osiem lat – podkreślił Maciej Małecki odnosząc się do ostatnich zmian w rządzie, które ogłosiła wczoraj premier Beata Szydło.

Na wicepremiera Morawieckiego spadła ogromna odpowiedzialność. Odpowiada za pomyślność zrealizowania Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, z którym Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów. Stąd decyzja premier Szydło o tym, żeby w jednym ręku skupić kompetencje resortu odpowiedzialnego za rozwój kraju, czyli Ministerstwa Rozwoju z kompetencjami Ministerstwa Finansów. Całość zmian strukturalnych w rządzie i usprawnienie funkcjonowania naszego państwa polega m.in. na tym, żeby odchodzić od tzw. polski resortowej. W poprzednich latach obserwowaliśmy, że ważniejsze były interesy poszczególnych ministerstw, niż dobro narodowe. Rząd premier Szydło to jest drużyna i ta drużyna wspólnie pracuje na rzecz tego samego celu. Wiodącym nośnikiem jest plan ministra Morawieckiego, który ma dźwignąć polską gospodarkę, przełamać niemożność innowacyjną, przywrócić miejsca pracy, przełamać tę blokadę średniego rozwoju w Polsce, czyli tego, że Polska rozwija się wolniej, niż kraje, które są od nas bogatsze – wskazał wiceminister skarbu państwa i dodał, że nie ma połączenia Ministerstwa Rozwoju z Ministerstwem Finansów. Są to nadal dwa oddzielne resorty, ale kierowane będą przez jedną osobę, wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Wiceminister skarbu państwa powiedział, że odchodzący minister finansów Paweł Szałamacha zostawia resort w dobrym stanie i z dobrymi perspektywami.

Trzeba podkreślić zasługi ministra Pawła Szałamachy, który zakończył wczoraj swoją misję. Przejdzie on do historii, jako minister finansów, który zbudował podstawy finansowania przełomowego programu „Rodzina 500 plus”. Zostawia też budżet państwa w dobrym stanie i z dobrymi perspektywami – powiedział Małecki.

Poseł PiS-u wskazał także, na czas kiedy rekonstrukcje rządu miały miejsce za czasów PO-PSL.

Te rekonstrukcje były wymuszane skandalami i to takimi skandalami, których pijarowcy Platformy Obywatelskiej nie potrafili już zamieść pod dywan. Politycy PO palili się ze wstydu, kiedy Donald Tusk wyrzucał jeszcze w 2009 r. Schetynę, Szejnfelda, Nowaka, Grasia, Grupińskiego, a w 2013 r. musiał wyrzucić swoich kolejnych przyjaciół z boiska, czyli Rostowskiego, Boniego, Szumilas, czy Muchę, która co prawda w piłkę nie grała, ale kojarzona jest ze Stadionem Narodowym, który zamienił się w basen. Jeszcze w 2015 r. Ewa Kopacz musiała ustąpić pod presją opinii publicznej, wyrzucając wtedy Arłukowicza, Biernata, Karpińskiego itd. Można dalej przywoływać – powiedział Małecki.

Dzisiejsze decyzje są decyzjami strategicznymi i zmianami, które są przemyślane w strukturze rządu – wskazał wiceminister skarbu państwa.

Umówiliśmy się z Polakami w kampanii wyborczej na realizację konkretnego programu. Na bieżąco obserwujemy sytuację i patrzymy, jak poszczególne resorty mogą włączyć się w realizację programu, żeby dotrzymać słowa. Jeżeli są potrzebne korekty i usprawnienia, to wtedy jest wola polityczna, by dokonać zmian, żeby rząd mógł pracować lepiej dla Polaków – akcentował Maciej Małecki.

Tak, jak dotrzymaliśmy słowa z wprowadzeniem „Programu 500 plus”, zniesieniem obowiązku szkolnego dla 6-latków, podniesieniem płacy minimalnej, stawki minimalnej, obniżeniem CIT dla małych przedsiębiorców itd., tak teraz chcemy obiecać Polakom dalszą realizację zmiany Polski na lepsze – dodał poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Całą rozmowę z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]

RIRM

drukuj