Rząd zajmie się projektem noweli Kodeksu postępowania karnego

Rząd na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu najprawdopodobniej zajmie się projektem nowelizacji Kodeksu postępowania karnego. Projekt ustawy ma na celu powrót do klasycznej zasady procedury karnej, w której sąd nie jest tylko arbitrem, lecz może aktywnie prowadzić proces.

Rząd PO–PSL wprowadził zmiany w lipcu ubiegłego roku. Po kilku miesiącach m.in. spadła liczba aktów oskarżenia.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł powiedział, że reforma poprzedniej ekipy była jedynie prezentem dla środowisk przestępczych.

– Ta reforma zupełnie nie służy przyspieszeniu postępowania, efektywności postępowania – tak, jak zapowiadano. Służy tylko unikaniu odpowiedzialności, sprawiedliwości, ucieczce od tej sprawiedliwości. Jest to reforma dla osób bogatych, dysponujących dużym portfelem, których stać na bardzo dobrych, drogich adwokatów, i którzy – przez różnego rodzaju sztuczki, kruczki prawne – są w stanie wyjść obronną ręką, nawet spod najpoważniejszych zarzutów. Stąd też my, w trosce o nasz wymiar sprawiedliwości, jak najszybciej cofamy te rozwiązania, które są niezwykle szkodliwe. Jest to akt realizmu i troski o wymiar sprawiedliwości – podkreślił Marcin Warchoł.

Polska była drugim po Włoszech krajem, który wprowadził kontradyktoryjny model, jaki funkcjonuje w USA.

RIRM

drukuj