fot. twitter.com/prezydentpl

W BBN spotkanie prezydenta z przedstawicielami rządu ws. Bliskiego Wschodu

W siedzibie BBN po godz. 13.00 rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim i przedstawicielami rządu poświęcone sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Celem spotkania jest ocena sytuacji bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście nocnych ataków rakietowych na cele w Iraku, oraz omówienie scenariuszy ewentualnych działań wobec kryzysu na Bliskim Wschodzie.

W nocy z wtorku na środę z terytorium Iranu zostały ostrzelane dwie amerykańskie bazy wojskowe w Iraku, w tym położona koło miasta Hit baza lotnicza Al-Asad, w której stacjonują także polscy żołnierze. Polacy, jak poinformowało MON, nie ucierpieli.

W Iraku przebywa 268 żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego, z tego w bazie Al-Asad ok. 100. Dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Tomasz Piotrowski poinformował, że nie jest rozważane wycofanie polskich żołnierzy z Iraku.

W ubiegłym tygodniu w ataku przeprowadzonym przez USA w Bagdadzie, wraz z kilkoma innymi osobami zginęli irański generał Kasem Sulejmani dowodzący wchodzącymi w skład Strażników Rewolucji brygadami Al-Kuds i dowódca proirańskiej milicji w Iraku Abu Mahdi al-Muhandis. Iran zapowiedział, że „USA poniosą odpowiedzialność za wszelkie konsekwencje tego zbójeckiego awanturnictwa”.

We wtorek prezydent przewodniczył Radzie Gabinetowej oraz naradzie z udziałem koordynatora służb specjalnych i szefów poszczególnych służb wywiadowczych i kontrwywiadowczych.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl