[NASZ TEMAT] W niedzielę dookoła świata rusza Dar Młodzieży. To kontynuacja rejsu z 1934 r.

W najbliższą niedzielę Dar Młodzieży wyruszy w rejs dookoła świata. „Rejs Niepodległości” będzie promował Polskę na całym świecie w 100. rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę wolności. Młodzi ludzie powtórzą rejs, jaki został zrealizowany w 1934 r. przez poprzednika – Daru Pomorza – który opływając świat zawitał do Ossaki. Konstanty Maciejewicz, kapitan statku, spotkał się wtedy ze św. Maksymilianem Kolbe – zaznaczył Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, podczas czwartkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Biała Fregata zawinie do 22 portów. Jego celem będzie Panama, gdzie w 2019 r. odbędą się Światowe Dni Młodzieży z Ojcem Świętym Franciszkiem.

W ramach konkursu wybrano 400 młodych ludzi z całej Polski. Podczas pierwszego etapu uczestnicy musieli zaprezentować swoją małą Ojczyznę. Druga część kwalifikacji składała się z trzech pytań dotyczących: aspektu biblijnego (morze w Biblii), znajomości żeglarstwa oraz historii niepodległości w Polsce. Łącznie wypłynie ok. 1 tys. osób, gdyż obecne będą także szkoły morskie odbywające praktyki.

Gość „Aktualności dnia” podkreślił, ze „Rejs Niepodległości” jest kontynuacją wyprawy dookoła świata z 1934 r.

– Młodzi ludzie właściwie powtórzą rejs, jaki został zrealizowany w 1934 r., czyli wypłyniecie poprzednika – Daru Pomorza, który opływając świat zawitał do Ossaki. Konstanty Maciejewicz, ówczesny kapitan statku, spotkał się ze św. Maksymilianem Kolbe. Jest to nawiązanie do tej wyprawy i domknięcie klamrą tej niepodległości, którą chcieliśmy uświetnić rejsem dookoła świata – akcentował Marek Gróbarczyk.

20 maja załoga statku zostanie uroczyście pożegnana w Gdyni. Wśród obecnych gości będą polscy ministrowie na czele z premierem Mateuszem Morawieckim.

– Wszystkich Państwa bardzo serdecznie zapraszamy. Tak jak w 1934 r., chcemy przeprowadzić to wydarzenie z ceremoniałem z tamtych lat. Rozpoczynamy Mszą św., którą poprowadzi ks. abp Sławoj Leszek Głódź na pokładzie Daru Młodzieży. Następnie odbędzie się ceremoniał pożegnania statku z oficjalnymi wystąpieniami – wskazał minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Dar Młodzieży zawita m.in. do Kopenhagi, Dakaru, Kapsztadu, Dżakarty, Singapuru, Szanghaju oraz Los Angeles. Pierwszy etap rozpocznie się w niedzielę.

– Już za trzy dni Dar dopłynie do Tallina, gdzie wraz z panem ministrem Mariuszem Błaszczakiem będziemy witać statek i przyjmować oficjalną delegację estońską na Darze Młodzieży. Będą również rozmowy gospodarcze o współpracy pomiędzy naszymi krajami. W zasadzie ten aspekt również jest niezwykle istotny w tym rejsie, ponieważ chcemy zorganizować wiele spotkań na poziomie ministerialnym właśnie na skrawku ziemi polskiej, czyli Darze Młodzieży, który będzie się pojawiał w wielu, wielu portach na całym świecie, by w ten sposób promować również Polskę na cały świat i wskazywać jej znaczenie gospodarcze, a – co dla mnie najistotniejsze – przede wszystkim morskie – powiedział gość Radia Maryja.

„Rejs Niepodległości” to niezwykle ważne wydarzenie podkreślające rocznicę niepodległości Polski i wskazujące na nasza Ojczyznę jako kraj o dużym znaczeniu międzynarodowym.

Głównymi organizatorami wyprawy są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Akademia Morska w Gdyni.

Cała rozmowa z ministrem Markiem Gróbarczykiem dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj