fot. mypolacy1918-2018.pl

NBP dla upamiętnienia stulecia niepodległości Polski emituje specjalne monety i banknot

Narodowy Bank Polski specjalną emisją okolicznościowych monet i banknotu kolekcjonerskiego upamiętnia 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – poinformował NBP.

Narodowy Bank Polski poinformował, że uczestniczy w obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prowadzony przez bank centralny rocznicowy projekt „My Polacy 1918-2018” honoruje wydarzenia sprzed stu lat emisją wyjątkowych monet i banknotu kolekcjonerskiego.

Bank przypomniał, że 22 maja br. zostały wprowadzone do obiegu monety okolicznościowe o nominale 5 zł z okolicznościowym napisem 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z kolei 9 lipca 2018 r. NBP wyemitował monety uncjowe – złote monety inwestycyjne o nominałach 50, 100 oraz 500 zł z nowym wizerunkiem bielika oraz okolicznościowym napisem 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ponadto NBP wprowadzi do obiegu monety kolekcjonerskie. 14 sierpnia zostanie wyemitowana moneta srebrna o nominale 10 zł z napisem „My Polacy dumni i wolni 1918-2018”.

„Projekt monety utrzymany będzie w nowoczesnej stylistyce, moneta z drukiem UV (flaga biało-czerwona) oraz – po raz pierwszy zastosowanym na polskiej monecie – kodem 2 D, który po odczytaniu za pomocą urządzenia mobilnego umożliwi bezpośrednie wejście na specjalnie przygotowaną przez NBP stronę internetową związaną ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości” – czytamy w komunikacie banku.

Kolejną monetą kolekcjonerską będzie moneta złota o nominale 100 zł oraz moneta srebrna o nominale 10 zł z wizerunkiem Ignacego Jana Paderewskiego. Data emisji to 30 października br.

Z kolei 7 listopada zostaną wyemitowane: moneta złota o nominale 1 zł z wizerunkiem monety powszechnego obiegu o nominale 1 zł, a także monety w kształcie kuli: złota o nominale 2018 zł oraz srebrna o nominale 100 zł.

Ponadto, NBP wyemituje 31 sierpnia banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł z napisem „niepodległa” oraz z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Narodowy Bank Polski zaprasza 15 sierpnia br. na widowisko muzyczne „Wolność we krwi” na plac Piłsudskiego w Warszawie. Widowisko rozpocznie się o godz. 20.30.

„Wcześniej, o godz. 18.00 zostanie otwarta strefa My Polacy, w której będzie można nabyć okolicznościowe monety oraz wziąć udział w atrakcjach, np. poznać proces powstawania monet i banknotów, uzyskać spersonalizowaną kartę okolicznościową, stanowiącą pamiątkę z udziału w wydarzeniu, poznać tajniki produkcji papieru zabezpieczonego, porozmawiać z projektantką banknotów, zobaczyć bus Caritas – mobilną ambasadę Niepodległej, obejrzeć prezentację nowoczesnego sprzętu wojskowego i policyjnego czy zrobić sobie zdjęcie w niepodległościowej fotobudce” – poinformował bank.

Jak dodano, transmisję z wydarzenia będzie można obejrzeć na telebimach w 16 miastach Polski, w których oddziały okręgowe NBP zorganizują lokalne pikniki rodzinne.

„11 listopada 1918 roku spełniły się pragnienia kilku pokoleń Polaków. Odzyskaliśmy niepodległość. Znów mogliśmy sami pisać naszą historię. (…) Dziś możemy świętować tę piękną rocznicę sprzed 100 lat. Narodowy Bank Polski pragnie uhonorować tamte wydarzenia emisją wyjątkowych monet. Dodatkowym i niezwykłym uświetnieniem rocznicy jest widowisko „Wolność we krwi+. Historia naszego pragnienia wolności, która we krwi jest przekazywana kolejnym pokoleniom, a wzmacniana talentami oraz pracowitością Polaków” – powiedział cytowany w komunikacie prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

PAP/RIRM

drukuj