Prezydent A. Duda dla „Naszego Dziennika”: Wyzwanie jedności

Na marszu w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę nie powinno być transparentów czy to partii obecnych, czy nawet ruchów historycznych – powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla „Naszego Dziennika”. Dodał, że Polacy powinni iść „pod biało-czerwonymi flagami, pod naszymi barwami narodowymi, pod hasłem Polski wolnej i niepodległej”.

W weekendowym wydaniu „Naszego Dziennika” prezydent poprosił, żeby uczestnicy marszu odeszli od wszelkich politycznych emblematów.

Pytany, pod jakimi hasłami Polacy mogliby manifestować w tym marszu, odparł: „Chcemy, żeby szli pod biało-czerwonymi flagami, pod naszymi barwami narodowymi, pod hasłem Polski wolnej i niepodległej”.

Odpowiadając na pytanie, co dla niego oznacza „silna Polska”, odpowiedział: „Polska, która zajmuje należne jej miejsce wynikające z jej położenia, wielkości, potencjału, także i potencjału ludzkiego”. Wskazał, że chciałby, żeby to było państwo bezpieczne, w którym ludziom dobrze się żyje, z którego nie będą musieli wyjeżdżać do pracy za granicę, w którym będą chcieli żyć, pracować, wychowywać dzieci.

„Chciałabym, żebyśmy takie warunki byli im w stanie zapewnić. O to wszystko zabiegam” dodał Andrzej Duda.

Prezydent mówił też o wyzwaniach, które stoją przed polskimi władzami.

„Trzeba wzmacniać struktury bezpieczeństwa państwa, mam tu na myśli m.in. modernizację polskiej armii, polskich żołnierzy trzeba wyposażyć w nowoczesne środki obrony. Należy zwiększać liczebność armii” wymieniał prezydent RP.

„Cieszę się, że minister Mariusz Błaszczak prowadzi tak zdecydowane działania w tym zakresie. W tym miejscu należy przypomnieć o tym, że wcześniej minister Antoni Macierewicz wprowadził Wojska Obrony Terytorialnej. Była to niezwykle ważna i bardzo propaństwowa decyzja” wyjaśnił.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że cały czas wspiera proces wzmacniania naszej armii.

„Uważam, że wyzwaniem jest również dobra współpraca z sojusznikami i obecność na naszym terytorium wojsk sojuszniczych, szczególnie amerykańskich” wskazał.

Prezydent odniósł się też do stwierdzenia, że Polacy są podzieleni i polaryzuje się debata publiczna. Zapytany, gdzie dzisiaj przebiega główna oś tego podziału ocenił, że najsilniejszy podział przebiega dziś między zwolennikami demokracji liberalnej a demokracji chrześcijańskiej, „w takim najprostszym znaczeniu tych pojęć, bo wyróżnia się także liberalizm chrześcijański”.

Prezydent Andrzej Duda wyraził też przekonanie, że „to będą godne i ładne obchody odzyskania niepodległości”.

„A w kolejnych miesiącach i latach będziemy przypominać i obchodzić kolejne ważne wydarzenia związane z tworzeniem się II Rzeczypospolitej, w tym także obchody Bitwy Warszawskiej” – powiedział Andrzej Duda.

Na pytanie „Naszego Dziennika”, czy są już jakieś ustalenia w tej sprawie, prezydent wyjaśnił: „Jest komitet, który obejmuje prace nad obchodami odzyskania niepodległości do roku 2021, to znaczy, że obejmuje on również rocznicę Bitwy Warszawskiej”.

PAP/RIRM

drukuj