Prezydent weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych Siedzikówny i Selmanowicza

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych Danuty Siedzikówny, pseudonim Inka i Feliksa Selmanowicza, pseudonim Zagończyk. Informację potwierdził podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

Uroczystości odbędą się w niedzielę 28 sierpnia w Gdańsku. O 13 sprawowana będzie Msza Św. w Bazylice Mariackiej. Później szczątki polskich bohaterów zostaną pochowane  na Cmentarzu Garnizonowym.

Uroczystości pogrzebowe będą mieć charakter pogrzebu państwowego. Pochówek bohaterów będzie wspólny, o czym zdecydowały ich rodziny.

Inka i Zagończyk to bohaterowie wolnej Polski – mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.

– Wobec tych ludzi zastosowano najwyższy wymiar kary, czyli zastosowano karę śmierci. Tym ludziom przypisano następnie czyny pospolite i czyny kryminalne, których nie popełnili. Usiłowano przez dziesięciolecia spowodować, że społeczeństwo polskie uwierzy, że mamy do czynienia z bandytami. Jest to ulubione słowo komunistów. Robiono wszystko, żeby zatrzeć ślady po miejscach pochówku, gdzie pogrzebano naszych bohaterów. Dziś z trudem, ale kolejne miejsca są odnajdywane i szczątki naszych bohaterów są badane, identyfikowane i przywracane im są imiona i nazwiska oraz twarze – podkreśla prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Na szczątki mężczyzny i kobiety, natrafiono na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku we wrześniu 2014 r.

Odkrycia dokonał kierowany przez profesora Krzysztofa Szwagrzyka zespół złożony głównie z pracowników IPN.

1 marca 2015 r. IPN ogłosił, że badania genetyczne potwierdziły, iż kobiece szczątki należą do Danuty Siedzikówny. Z kolei w czerwcu bieżącego roku IPN poinformował, że męskie szczątki znalezione obok pochówku „Inki”, to  szczątki „Zagończyka”.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl